“Çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren müzelere götürürseniz onlara sanat dolu bir yaşamın kapılarını açmış olursunuz. Şehrinizdeki müzeleri ve sanat merkezlerini araştırın. İnternette ufak bir araştırma ile şehrinizdeki tüm sanatsal etkinlikleri öğrenebilirsiniz. Buralarda çocuklar için harika etkinlikler oluyor. Bunları kaçırmayın. Çocuklarınız bu etkinlikler ile hem eğlenecek hem de gelişecekler. Genellikle haftanın bir günü müzelere giriş bedava oluyor. Bu günleri öğrenip o günlerde de gidebilirsiniz.


Ben de çocukları bebekliklerinden beri müzelere ve sanatsal etkinliklere götürüyorum. Özellikle oralarda nasıl davranacaklarını öğrenmeleri açısından bu çok önemli…”


Diye başlıyor anlatmaya Hassas Anne Ece Kumkale, 6 yaşındaki oğluyla İstanbul Modern’deki sanat odaklı gezilerini. Yazının devamında İstanbul Modern Müzesi’ne çocuklarıyla gitmek isteyen ailelere bilgi vermiş…


“İstanbul Modern Müzesi, Pazartesi günleri kapalı. Perşembe günleri herkese ücretsiz. İstanbul Modern üyeleri, engelli ziyaretçiler, 12 yaşından küçük çocuklar için giriş her gün ücretsiz. 
Tam bilet 15 TL İndirimli: 8 TL
Müzede ücretsiz bebek arabaları var, müzenin ücretli otoparkı da bulunmakta. Müzede harika manzaralı lüks bir kafe var ama biraz fiyatları yüksek. Menüdeki en uygun yemek mantıydı, o da 24 TL idi ve porsiyon çok küçüktü. Limonata 12 TL. İki çocuklu bir aile yaklaşık 120 TL’ye yemek yer burada ve biraz pahalı geldi bana. Belki yanınızda bir sandviç ve meyve suyu götürmeyi tercih edebilirsiniz çünkü 
müzenin içinde başka yemek alabileceğiniz bir yer yok. Getirdiklerinizi müzenin bahçesinde yiyebilirsiniz. Müze çok büyük olduğu için 3-4 saatte ancak geziliyor ve tabii ki çocuklar acıkıyor…”Yazının devamına ve resimlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ece Kumkale’ye bu güzel yazısını bloğumda paylaşmama izin verdiği için teşekkürler. Üç çocukla gezi hikayelerini merakla bekliyorum.
İstanbul Modern Müzesi’nde haftasonları çocuklara yönelik ücretsiz atölyeler de oluyor. Okul tatilinde 7-12 yaş arası için yaz sanat atölyeleri düzenlenmiş. Küçük yaşta sanatla tanışmanın önemi büyük, o nedenle gidip görmenizi öneririm.


Resimler: http://www.istanbulmodern.org/

Yazar

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.