Bez kullanmayı bıraktıktan sonra nereye gidersek gidelim en yakın tuvaletin yerini öğrenmek farz oldu bana. Her ihtimale karşı çantamda eller için antibakteriyel jel, antibakteriyel ıslak mendil, normal ıslak mendil ve tuvalet paralı olursa diye bozuk para var.


Uzun bir süre dışarıda olacaksak ve bizim oğlanın büyük tuvaletini yapma ihtimali varsa bebek arabasının altına katlanabilir  tuvalet adaptörünü koyuyorum. Malum çocuktur ne zaman ne yapacağı belli olmaz.

Uçak yolculuklarında işimiz kolay. Havalimanlarında hemen her koridorda tuvalet ve bebek bezi değiştirmek için ünite bulmak mümkün. Her ne kadar konforsuz olsa da uçak tuvaletleri birkaç adım ötede yolculuk boyunca.

Tren ve feribot yolculuklarında da tıpkı havalimanında olduğu gibi umumi tuvalet bulmak ve kullanmak kolay. Çocuğu ikna etmek için de birkaç hikaye uydurmasını öğrendim.

Uzun süreli araba ve otobüs yolculukları biraz karışık. Kendi aracımızı kullanıyor bile olsak çocuk dur dediği anda, örneğin otobanda veya tünelde, durmak zor. Bu nedenle belli aralıklarla bazen de tahmin ederek uygun yerlerde mola verip çocukları zorla da olsa tuvalete götürmek biz ailelerin unutmaması gereken görevi. Arabada tuvalet kağıdı, ıslak mendil, eli temizlemek için antibakteriyel jel ve çöp poşeti bulundurmak iyi olur.

Başka bir şehir veya ülke gezerken yapılması gereken ne olur derseniz… Avrupa ve Amerika seyahatlerinde tuvaletler alafranga olacağından çocuklar yadırgamaz. En önemlisi çocukları kesinlikle tuvalete yalnız göndermeyin. Yanında durmanızı istemese de kapı önünde bekleyin. Alaturka tuvaletlerin olduğu yerlerde çocuklarla birlikte tuvalete girmeyi teklif edin. Farklı cinsiyetlerde de olsanız, çocukları kendi kullandığınız tuvalete götürün, insanlar anlayış göstereceklerdir. Gittiğiniz yerlerdeki el yıkama/kurutma, tuvalet kağıdı sistemleri farklı olabilir ve hatta olmayabilir. Her zaman için el çantanızda, tuvalette ihtiyacınız olabilecek şeyleri bulundurun.

Ve varsa bu konudaki anılarınızı yorum bırakarak paylaşın. Hepimize deneyim olsun…


Tuvalet eğitimi sırasında başımızdan geçen maceralar;
Seyahatlerde Tuvalet Eğitimi 1
Seyahatlerde Tuvalet Eğitimi 2
Yolculuk ve Tuvalet – 2 Yaş
Yazar

2 Yorum Var

  1. "Çocuğu ikna etmek için de birkaç hikaye uydurmasını öğrendim." demişsin. Ben çok merak ettim hikayeleri çünkü bu tuvalet eğitimi olayına girmek ve inatçı kızımı ikna etmek istiyorum. Yardım eder misin??? 🙂

  2. Tuvalet eğitimine nasıl başladığımızı https://www.gezginanne.com/2013/05/seyahatlerde-tuvalet-egitimi-2.html yorumlarına yazdım.

    Bizim oğlan o yaşlarda iphone ve uçak delisiydi. Tuvalete oturtup iphone'dan uçak resimlerine bakıyorduk, sonra tren resimleri, helikopterler derken alıştı. Uçaklara bir bir bakıp nereye gidiyor diye konuşuyorduk. Bazen de sevdiği kitapları okuyorduk. Genelde 5 dakika tutulurmuş tuvalette çocuklar; ama bizimki iphone'dan ötürü 10. dakkada hala inmek istemiyordu. Bir de başta tuvalete oturmayı kabul etti diye çıkartma verdik, sonra çiş veya kaka yapınca sevinçle alkışlıyor, şarkı söylüyor, bir çıkartma daha veriyorduk, onları banyo duvarına yapıştırıp sayıyorduk. Daha sonra büyük misketler aldık, her tuvalette bir misket kazanıyor onu da kavanoza atıyorduk. Kavonoz dolunca istediği bir şey alıyorduk veya istediği bir yere gidiyorduk. Hayvanat bahçesi, park vs. Tabii bol tezahürat ve alkış eşliğinde 🙂
    Dışarda tuvalete gitmesi için de, hadi gel trende/uçakta yapalım bakalım tren/uçak tuvaletinde neler var? Pilot abi alkış yapacak sana falan gibi uyduruyordum birşeyler. Ya da sokakta veya parktaysak yakında wc yoksa, gel şu ağacın altına yapalım bak ne güzel ağaç gibisinden 🙂
    Umarım yardımcı olabildim ya da fikir verebildim.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.