Bavullar kapıda, çocuklar ayakkabılarını giyiyor, muslukları – ışıkları kontrol ettik. Pasaport, kimlik, cep telefonu, cüzdan, anahtarlar… Bize yönlenmiş ‘Herşey tamamsa evden çıkabilir miyiz artık?’ türünden bakışlar… Bunlar tanıdık, bildiğimiz şeyler.

Zürih’e gitmeden bir gün önce EasyJet’ten hatırlatmalar içeren bir e-posta aldım. Birkaç nokta da ben ekledim ve yolculuktan bir gün önce tamamlanması gerekenler listesi hazırladım…

  • Yurtdışı seyahati için uçuş saatinden 2 saat önce havalimanında olmak için gerekli ayarlamaları yapmalı. İki saat; güvenlik kontrol, pasaport kontrol ve check-in işlemlerini halledip uçağın kalkış kapısına varmak için minimum süre. Çocukluyuz diye kimseyi bekletmeye hakkımız yok, öyle değil mi? Hava-yol-çocuk şartlarını gözönüne alarak evden çıkış saati belirlenmeli.
  • Sadece kabin bagajı olanlar -malesef biz çocuklular değil- online check-in yapma ve biniş kartının çıktısını yanlarında bulundurma şartıyla direk güvenlik kontrol kapısına gidebilir. Kabin bagajında 100ml’den fazla sıvı -bebek ihtiyaçları hariç-, kesici alet, çelik tencere, bir kavanoz reçel falan bulunmaması şartıyla tabii.
  • Kabine alınacak çanta hemen hemen tüm havayolu şirketlerinin belirlediği ölçülerde hazırlanmış metal kutulara sığmalı. Yoksa bagaj için havalimanında ektra ücret ödemek durumunda kalırız ki o da uçağa gecikmemize neden olabilir. El bagajı ölçüleri; 56x45x25 cm aşmamalı, tekerlekler dahil. Bazı havayolu şirketleri ağırlık için de sınırlama koyar, iyice okumalı satın alınan biletin şartlarını.
  • Uçak kabinine alınan; ama 100ml sıvıdan az olan ürünler varsa şeffaf bir poşete konulmalı. Bebek mamaları, bebeğin suyu / sütü de aynı şekilde şeffaf torbalarda hazır olsa iyi olur. Güvenlik kontrol sırasında çantadan çıkarılıp plastik tepsilere yerleştirmeli ki görevliler çantayı açtırıp içindekileri bir bir kurcalamasınlar, vaktinizden çalmasınlar. Sıvı mamalardan tatmanız gerekebilir.
  • Havaalanı park yeri, taksi, deniz otobüsü, ya da bizi havalimanına bırakacak akrabayı en geç bir gün önceden ayarlamakta fayda var. Son dakika telaşları strese, stres de uçuş korkusuna neden olabilir.
  • Havalimanı lounge opsiyonunu kullanabiliyorsak havalimanına daha erken gitmekte fayda var. Hem çocuklar atıştıracak birşey bulur ve uçakta acıktım demezler, hem hareket edip enerjilerini boşaltırlar, hem de uçuş öncesi telaşı bitmiş, biraz rahatlamış oluruz.
  • Havalimanında çocuklu aileler için ayrılmış bölümler varsa onların yerini öğrenelim. Uçuş öncesi çocukları yorun yorabildiğiniz kadar.
  • Seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın. Eğer sigortanız varsa ve tüm aile bireylerini, özellikle çocukları da kapsıyorsa, gerekli belgeleri ve telefon numaralarını yanınıza alın.
Fotoğraf: http://www.flickr.com/photos/guillaumeo/494598287/
Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.