İngiltere’de sürekli haberlere konu olur bir çocuğu büyütmenin maliyeti şu kadar diye. Zaten o yüzden İngilizler bir tane çocuk yaptılar mı, 1-2 yaş arayla diğerlerini de peşpeşe aradan çıkarırlar. Çok çocuk bir çocuğa göre daha düşük maliyetli diye.

Kabul etmeli ki, bebekler ucuz değiller. Özellikle de bu zamanın bebekleri. Çocuk henüz doğmadan en büyük meblağ bebek arabasına ve araç koltuğuna ayrılıyor. İngiltere‘de NPD Group‘un son araştırmasına göre bebekler söz konusu olunca, aileler evde kısıp dışarıya gösteriş yapma eğilimindeler. Bu ne demek derseniz, en lüks, gösterişli ve son moda ‘travel system‘ yani bebek taşıma araç gereçlerini satın alıyorlar.

Ortalama olarak 1100 GBP (yaklaşık 3 milyar TL) henüz doğmayan bir bebeğin gerekli teçhizatına harcanıyor ve bu miktara giyecekler ve beslenme dahil değil. Bu paranın yaklaşık 1/4’lük kısmı bebek arabasına gidiyor.

%13’lük bir grup, bebek arabası için en favori marka Bugaboo Cameleon seçiyor, üstelik 640 GBP ödemeyi göze alarak. Quinny Buzz ve Silver Cross da en çok tercih edilen diğer markalar, ortalamanın üzerinde fiyat etiketine rağmen. Bebek arabasına su gibi para harcayıp konu komşuya gösteriş yaptıktan sonra, bebek yürümeye başlar başlamaz, ortalama 70 GBP harcanıp bir de baston puset alıyorlar. İlk pahalı araba da ya ilerde kullanılmak üzere bir süreliğine rafa kalkıyor ya da ikinci el satılıyor.

Bunca masrafı bebek arabasına yaptıktan sonra diğer gerekli ekipmanların her birine yaklaşık 20 GBP (yaklaşık 55 TL) bütçe ayrılıyor.

Türkiye‘de de durumun farklı olduğunu düşünmüyorum. En az iki bebek arabası alan çok. Arkadaşlarımdan duyarım sık sık Bağdat Caddesi’nde gezdirilen uzay aracı tarzında bebek araçlarını. Bugaboo en pahalı satan marka. Maclaren de favorilerden. Türkiye’de, bebek arabasından daha fazla bütçe ayrılan maddelerin başında çocuk odası dizaynı, bebek şekeri, doğumgünü partileri, Doğu Avrupa veya Orta Asya’dan getirilen dadılar geliyor. Bu konuda Avrupa ülkelerini sollamaktayız.

Bizim evdeki durumsa…
Bakıcı; anne, arada bir baba, senede birkaç kez babysitter
Çocuk odası; Mamas&Papas, İkea, toplama
Bebek arabası; Mountain Buggy, ucuz değildi kabul etmeyim; ama Amerika’dan getirdik ve 0-5 yaş arası kullanılabilir. Öte yandan ağır olduğundan kaldır indir zor, o yüzden seyahatler için Maclaren Globetrotter aldık.

İki yaşından itibaren uçak biletine de hatrı sayılır bir para ödeyeceğimizden artık tuvalet eğitimine başlayıp bez masraflarından kısmayı düşünüyoruz…

Fotoğraf: http://www.flickr.com/photos/sherlock77/269010564/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.