Başlıca Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişen sarımtrak meyve turunçgillerin en güzelidir bence. Yerli mandalina olarak bilinen bol çekirdekli Bodrum mandalinasını yakından tanıma fırsatımız oldu Bodrum’daki babaannemizi ziyaretimizde. Alaz geçen sene daha 4-5 aylıkken deli olmuştu mandalinanın tadına. Elimizden kapamıyordu elbet; ama eliyle, yüzüyle, koluyla hatta bacaklarıyla ne kadar istediğini belli ediyordu biz yerken. Tezahüratına dayanamayıp ona bir tane uzatınca dudaklarına sıkıştırıp emiyordu cuk cuk diye ucundan, kan çekmiş işte! Bu sene de yeşillerini yerinde görme, koklama ve hatta koparma eylemlerinde bulundu.

Ben Alaz’a kahvaltı hazırlarken, babaannesi veya dedesi Alaz’ı bahçede gezdiriyordu. Alaz da elinde yeşil bir mandalinayla geliyordu kahvaltı sofrasına her sabah. Elinde sımsıkı tuttuğu mandalinayı bir ağzına götürüyor, bir kokluyor, bir bana uzatıyordu yemek arasında. Hatta mandalina demeye bile çalışıyordu ara ara.

Ekim başında biz oradan ayrılırken henüz olgunlaşmamış, sararmamıştı lezzetli ve kokulu mandalinalar. En geç olgunlaşanmış zaten Bodrum mandalinası Türkiye’de yetişenlerin içinde. Kış ortasında tadına bakmaya gideriz artık. Hem Alaz da kendi kendine yer bu sene sevdalısı olduğu mandalinaları.

Siz de mandalina sever biriyseniz, Ortakent yolunda mandalina lokumu satan bir yer var. Rengi, kokusu ve tadıyla mandalina yemiş gibi oluyorsunuz. Biz de satın alıp getirdik birkaç paket mandalinalar olgunlaşana dek idare etmek için. Tabii Alaz henüz farkında değil 🙂

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.