Yaz mevsimi yaklaşırken uçak bilet fiyatlarının arttığını farkederiz. Özellikle de sahil bölgelerindeki havaalanlarına. Şöyle söyleyeyim; kış aylarında İzmir, Bodrum, Antalya, Dalaman gibi havaalanlarına yani tatil yörelerine yakın yerlere direk uçuş yoktur Londra’dan. Nisan’da başlar Ekim ayına dek hergün günlerce uçak gider ve döner. Henüz biletleri satışa çıkarken Londra İstanbul (British Airways ya da Türk Hava Yolları uçağı) güzergahından daha pahalıdır biletleri. Hemen hemen bu fiyat dalgalanmasını ve tabii ek seferlerin konulmasını yurt içi uçuşlarda da farkederiz.

Yaz ayları için uçak bileti satın alırken nasıl anlarız çok pahalıya almadığımızı yani bir bakıma kazıklanmadığımızı? İşte bu noktalara dikkat ederek:

  • Daha büyük havaalanlarını seçerek. Küçük havaalanlarından az sayıda uçuş olur yani biletler çabuk tükenir ve daha pahalıdır. Büyük havaalanlarında hem daha ucuza uçak bileti bulma hem de varış noktasına direk uçuş bulma şansı yüksektir.
  • Bir seyahat şirketine gideceğimiz yerin minimum ve maksimum bilet fiyatlarını sorarak. Ardından edindiğimiz bu bilgiye göre internet üzerinden alışveriş yaparak.
  • Bilet satın almayı son dakikaya bırakmayarak! Bir araştırmaya göre uçak biletini, yolculuk tarihinden 6 hafta önce satın almak en ekonomik çözüm. Bu süreden sonra fiyatlar giderek artıyormuş. Özellikle de aile boyu bilet alırken epey kar edebiliriz bu şekilde.
  • Twitter kullanarak. Bazı uçak şirketleri günlük indirimlerini Twitter aracılığıyla duyururlar. Sık seyahat ettiğiniz şirketleri ‘follow’ tuşuna basıp takip edin. Gecikmeler ve iptallerden de haberiniz olur zamanında. Çocuklular için önemli bir nokta!
  • Salı, Çarşamba ve Cumartesi günlerini seçerek. Bu üç gün uçmak için en az tercih edilen günler yani en ucuza bilet bulabileceğimiz günlermiş. Herkes elbette Cuma iş çıkışı yola çıkmak ister zamandan kazanmak için. Bilet fiyatının en yüksek olduğu gündür Cuma da doğal olarak; arz-talep meselesi. Çocuklar söz konusu olunca dolu bir uçaktansa ekstra boş koltukları olan uçakların tercih edilmesi iyi de olur.
  • Bilet satın alacağımız firmayı arayıp çocuk bileti için pazarlık yaparak. Yetişkin fiyatının %50’sine kadar kar edebiliriz.
Güncelleme:
Borajet, yaz mevsiminde İstanbul-Edremit ve Ankara-Edremit yönünde her gün uçak çalıştırıyor. Kuzey Ege tatilcilerinin bilgisine…
Resim: http://www.flickr.com/photos/psykologik/3486228244/
Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.