Şehir büyük ve kalabalık olduğundan (Hey biz İstanbul’dan geliyoruz!) bazı noktalara dikkat etmeliymişiz…

– Rahat yürüyüş ayakkabıları; Amerikalılarla dalga geçilir malum sürekli spor ayakkabı giyerler ya da çorap üstü sandalet. NY’ta metroya in-çık, müzeleri/parkları gez, köprülerden geç derken dünyanın yolu yürünürmüş. Çocuklarımıza (ve kendimize) spor ayakkabı ya da hava sıcaksa spor bir sandalet olsun valizimizde.

– Dijital kamerayla çekilmiş çocuklarımızın fotoğrafları; boyları, yüz detayları vs belli olacak şekilde tek tek özenle çekilmeyiymiş bu fotoğraflar. NY çok büyük ve kalabalık olduğundan çocuk kaybetmek çok kolaymış (Kimsenin başına gelmesin; ama önlemimizi alalım) Bu çektiğimiz detaylı fotoğraflar sayesinde çocuklarımızın izini sürmek daha kolay olurmuş.

– Eczanelerin yerleri; uçağa binince aklımıza gelir unuttuklarımız. Diş jeli, termometre, güneş kremi, emzik, mide hapı, vs… Neyse ki NY’ta çok sayıda eczane varmış. Otele varınca personelden yerlerini öğrenmeliymişiz ne olur ne olmaz diye.

– Buluşma noktalarının belirlenmesi; Central Park ve Bronx Zoo çocuklar olunca gidilecek ilk yerler NY’ta. Öyle de büyük yerlermiş ki, yetişkinler bile birbirini kaybedermiş bazen. Anlayabilecek yaşta çocuklara harita verip buluşma noktası belirlemeliymişiz eğer ki birbirimizi kaybedecek olursak o noktalar olmalıymış ilk gideceğimiz yer.

– Yüzmek için mayo; hava kış bile olsa valize atmalıymışız birer mayo. NY’taki çoğu otelde yüzme havuzu bulunurmuş. Çocukların eğlenmesi ve büyüklerin yorgunluk atması için yüzme havuzunda geçirilecek zaman paha biçilmezmiş. Yaz mevsimi ise gittiğimizde, parklardaki havuzlar, plajlar ve Coney adası serinlemek isteyenlerin imdadına koşarmış.

– Soru sor; soru sormaktan ve yardım istemekten çekinmemeliymişiz. Yolda karşılaştığımız birçok insan da NY şehrine dışarıdan gelmişmiş. Yani bizim o sıralarda geçiyor olduğumuz yollardan geçmiş olduklarından bir zamanlar, genelde gülümseyerek ve seve seve yanıt verirler, yardımcı olurlarmış.

– Geceleri korku yok; güneş batar batmaz koşa koşa çocuklarla odanın yolunu tutmamıza gerek yokmuş. İnanması güç ama NY şehri Amerika’nın en güvenli yerlerinden biriymiş geceleri bile. Ayrıca Times Square meydanı karanlıkta ışıl ışıl olurmuş ki çocukların bunu kaçırmasını ister miyiz bilmem?

Güncelleme:

Bebekle NYC gezimize bu linkten ulaşabilirsiniz…

Resim kaynağı:http://www.flickr.com/photos/gaspi/54012782/

Yazar

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.