Alaz'ın Jet Lag GünlüğüLondra - San Fransisko

Amerika'nın San Fransisko eyaletine giden uçağımız bir saat rötarla 12:30 gibi ayrıldı Heatrow'dan. Tabii uçak içinde yerimizde bir saat beklememiz Alaz'ın canını sıktı epey, benim de! Yol boyunca, kalkıştan sonra verilen British Airways'ın anakucağında durmayacağı belliydi; ama yemek sırasında bile orada vakit geçirmesi yeterliydi bize. Birkaç kez kucağımda 1-2 saatlik uykulara yattı; tabii biz de. Koridorlarda dolandık sıkça, hatta bazı az gezilen köşelerde emeklettik. Bezini 3 kez değiştirdik ki birinde tamamen soymak zorunda kaldık! Son uykusunda biz San Fransisko'ya inerken Londra'da saat gece 1'di yani Alaz'ın uykuda olduğu saat. Uçak indiğinde Alaz uyanmak bilmedi. Uyandırmak istiyorduk; çünkü...
- İki saattir uyuyordu
- Havaalanından otele giderken arabada gene uyayacaktı nasıl olsa
- Gece uykusuna yatmıştı ki San Fransisko'da saat öğleden sonra 3'tü yani gece uykusuna çok vardı
- Üzerini giydirecek ve slinge yerleştirecektik
Ağlayarak uyandı, uyumak istedi... Slingde öne bakar şekilde koyduğumda ve dışarıdaki güneşi gördüğünde iyice afalladı. Ülkeye girişte uzunca bir kuyrukta bekledik ve Alaz'ın uykusu açılmasına rağmen gene de arabayla birkaç kilometre gider gitmez ağzı bir karış açık daldı.

Mountain View'deki apart otele geldiğimizde tekrar uyandı. Saat akşamüzeri 6'yı geçiyordu. Yemek yedirmeye çalıştık biraz ardından banyosunu yaptırıp emzirdim ve yatırdım. O gece 19:15'te uyumuştu. Bizimle beraber aynı yatakta yattı. Biz de akşam 10'a doğru sızmıştık artık yolun ve saat farkının etkisiyle.
İlk gece:
22:30'da uyandı ve emzirdim.
01:00'de uyandı, emzirdim baygın bir haldeyken ben, Alaz yatakta bir o yana bir bu yana emekleyip oynadı iki saate yakın, sonra sızdı kollarımda.
04:00 uyanıp emdi 5:30'a dek uyanıktı, 8'e dek uyudu...
Gündüz uykularındaysa 3'er saat arayla 2 kez uyusa da arabaya biner binmez ninniye başlıyor ve gözler kapanıyordu.
İkinci gece:
20:00 banyo ve süt sonrası uyudu
01:00 uyanıp emdi yarım saat sonra uyudu
02:50 uyandı ve emdi uyumak için (emzirdim uyutmak için)
04:50'den itibaren bir saat uyanıktı yatakta oyunlar, şarkılar, yuvarlanmalar...
Üçüncü gece:
Akşam yemeğini dışarda yedik ve dönüş yolunda 20:00 civarı Alaz uykuya daldı arabada. Yerine yatırınca uyandı, emzirdim... Uyudu 4:20'ye dek. Emdikten sonra uyudu ama bir saati aşmadı uykuları.
Dördüncü gece ve sonrası:
Akşam 7-8 arasında yatırmayı hedefledik banyo sonrasında. Bazı geceler arabada uyuyakaldı bazı geceler arkadaşlarımızın evinde. Tracy Hogg'un dream feed dediği gece 11'deki beslenme ve emzik olayını bıraktı. Sabaha karşı 4'e dek deliksiz uyudu Alaz.

Öğleleri dışarıdaysak veya arabadaysak 40-45 dakika, evdeysek sabah 1- 1.5 saat uyudu. Bir ara memede uyumaya alışacak diye korktum ve tabii yanımızda yatmaya da? Eve dönüşte göreceğiz...

San Fransisko - Londra

Hep derlerdi batıdan doğuya uçuşlarda jetlag daha çok vurur diye, doğruymuş. Haftası oldu, hala kendimize gelemedik...

Uçağa San Fransisko saatiyle akşam 7 gibi bindik ve o gün Alaz'ı havuza götürdüğümüzden uyumasını bekliyorduk, nitekim de biner binmez uyudu; fakat uçakta verdikleri anakucağını beğenmedi. Daha doğrusu Alaz yüzükoyun yatmayı sevdiğinden hemen uyandı. Tekrar uyuması 10'u buldu. Kucağımda uykuya daldı, tabii biz de. Dört saat kadar uyuduktan sonra yere örtü serip yüzükoyun yatırdık. İnerken zor uyandırdık.

Eve dönüşteyse kara kara düşündüğüm başıma geldi: Benimle uyumaya alışan ve SF saatine göre emen Alaz, gece birkaç kez uyanmaya, uyanıp 2 saat uyumamaya, yatağında yatmayı reddetmeye başladı belki de doğal olarak. İlk günler ikimiz de günde 2-3 saat uyuyorduk ki geceleri de cin gibi ayaktaydık. Malesef iştahı kesildi ve deliksiz 3 saat uyumaz oldu. Hala da oradaki alışkanlıklarını burada sürdürmediğimizi görünce protesto etmeye devam ediyor. Yatağında yatmayı reddedip ayağa kalkıyor parmaklıklara tutunup, biz odadan çıkınca bağırıyor, oyun için emmek istiyor. Bizse eve geldik, evin kuralları farklı diye yatağında uyutuyor, geceleri emzirmiyor, kendi kendine uyusun, üç öğün yesin diye diretiyoruz. Tabii bir sonraki geziye dek ne kadar düzelirse bu 10 aylık yaramaz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih