Haftasonu Zürih’e gidiyoruz. Dört sene önce gittiğimizde bebeğimiz yoktu ve görmediğim müze, bulunmadığım sokak kalmamıştı o birkaç gün boyunca. Şimdiyse, Alaz’la yola çıkmadan önce çocuklarla Zürih’te neler yapılabilir listesi çıkarmaya karar verdim:

1- Zürih Gölü etrafındaki parkurlarda yürüyüş, parklarda piknik, plajlarda güneşlenme havaya göre. Seyahat sürelerine göre farklı tekne seferleri varmış çocuklarla katılabileceğimiz. Burkliplatz’dan kalkıyor tekneler ve biletleri önceden almaya da gerek yok. Kış aylarında hergün çalışmayabiliyormuş malesef.

2- Bahnhofstrasse güzel ve ünlü bir alışveriş caddesi İstiklal Caddesi veya Bağdat Caddesi gibi. Puseti kaptığımız gibi dünyanın en pahalı markalarını satan dükkanları gezebiliriz, özellikle kış mevsiminde. Dünyanın en iyi vitrinleri bulunuyormuş bu dünyanın en pahalı caddesinde ki eminim bebekleri cezbedecektir parıltılı süsler; ama oyuncakçılardan uzak duralım en iyisi, İsviçre pahalılıkta el yakar. Yan sokaklara da dalmayı unutmayalım Augustinergasse mesela.

3- Zurich Zoo, elbetteki çocukların gözdesi olmalı. Madagaskar iklimini de yaşayabileceğimiz bölümü var ki kış aylarında içimizi ısıtacaktır şüphesiz. Hergün açık ve 6 yaş altı ücretsiz. Okuduğuma göre ödünç alabileceğimiz pusetler varmış yorulan ufaklıklar için.

4- Lindenhof parkı, şehri izlemek için güzel ve sakin bir köşe. Çok sevmiştim ben orayı ilk Zürih gezimizde.

5- Conelli Sirki’ne bizim ufaklık gitmek için küçük müdür acaba?

6- Limmat Nehri‘ni boylu boyunca gezinmek. Tabii gece ışıklarıyla tam bir şölen yeri gibi oluyor ve fotoğraf çekmek için ideal; ama minikler çoktan uyumuş olurlar heralde poz vermek için. Geçen gidişimizde fotoğraf çekerken bir saat harcamıştık soğukta.

7- Grossmünster Kilisesi; biraz da tarih görelim, çocuklarımıza kilise gösterelim dersek Zürih’in en büyük yapısını gezebilir, 2 Frank karşılığında Karlstrum Kulesi’nden şehri 360 derece kuşbakışı izleyebiliriz.

8- Geçmişten günümüze İsviçre kültürünü anlatan Swiss National Museum, soğuk ve yağmurlu günlerde gezebileceğimiz yerlerin başında. Yazın da Limmat nehrine bakan parkında yorulan ufaklıklar dinlenip beslenebilir. Yetişkinler için 10 Frank, 16 yaş altı ücretsiz.

9- Fraumünster Kilisesi, Limmat Nehri üzerinde Grossmünster’ın tam karşısında. Zürih şehrinin en yaşlı binası.

10- The Swiss Museum of Transport, Zurih’e 50km uzaklıktaki Lucerne’de. Çocukların ilgisini en çok çekecek müzelerden biri. Geçmişten günümüze kara, deniz ve havayolu taşımacılığını örneklerle, deneylerle anlatan müzede uzaya yolculuklar kısmı epey favori.

11- Chinese Garden, göl kenarında yürürken gezilebilir. Zürih’in kardeş şehri Kunming’den bir hediye olarak 1994’te açılmış. Giriş ücretli; yetişkinler 4 Frank, çocuklar 1 Frank.

12- Saat Müzesi, Kahve Müzesi, Dizayn Müzesi, Kunsthaus(sanat galerisi) ve diğer müzeler ilgi alanına göre gezilebilir. Kimi ücretli kimi ücretsiz. 6 yaş altındaki çocuklara herşey bedava!

13- Gölün diğer ucundaki Alpamare su oyunları parkı, Avrupa’nın en büyüğü ve yaz olsa mutlaka gitmek isterdim.

14- Üniversite de ziyaret edilebilir belki çocuklar okumaya gider belli mi olur? Ya da göbek bağını gömmek için 🙂

15- Güzel bir havada Üetliberg tepesinde bol manzaralı yürüyüş. Trenle ulaşılabilir.

16- Geçen gezimizde günübirlik Davos’a kayak yapmaya gitmiştik; bu kez es geçiyoruz henüz Alaz çok küçük diye.

Bildiklerim ve araştırdıklarım bunlardan ibaret. Bakalım 4 güne neler sığdırabileceğiz Alaz’la?

Yazar

7 Yorum Var

    • Teşekkürler! Sanırım tren yolculuğu gerekecek oraları görmek için.

    • Pusetle trene ya da otobuse binmek hic sorun degil. Eski tramvaylarda basamak var ama genelde her 2. tramvay yeni tip ya da alcak girisi olan bir vagonu var.

  1. Çok iyi oldu yeni tramvayı yazdığınız. Zürih kart almayı düşünüyordum zaten ben de tramvayla gezmek için, teşekkürler!

  2. Lands museum.biz orayi cok sevdik.bir de cikolata fabrikasi vardi.es gecmeyin derim:))

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.