Bebeklerle ve çocuklarla gezmek bazı ekstra dökümanlar gerektiriyor doğrusu.

1- Öncelikle nüfus cüzdanı… Zaten olmazsa olmaz T.C. vatandaşları için.

2- Pasaport, eğer yurtdışına gidiyorsanız. Türkiye’de, yeni pasaporta geçildiğinden beri çocuklar ebeveynlerinin pasaportuna işlenmiyor. Bir günlük bebek bile olsa kendi pasaportu olması gerekiyor artık. Tabii bunun için de biyometrik fotoğraf gerekli. Küçücük bir bebeği gözler açık, dudaklar kapalı, gülümsemez bir halde durdurup da fotoğrafını çekmek / çektirmek dünyanın en zorlu işlerinden. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna online başvuru ve gerekli belgeler için; epasaport sayfasını ziyaret edin. Biz Türkiye’ye gideceğimiz için Alaz 2 haftalıkken gidip biyometrik fotoğrafını çektirmiştik. Tabii Alaz o yaşta dik duramayacağı için, yere pasaport fotoğrafında istenen arka fona uyacak renkte bir yastık koyup Alaz’ı üzerine yatırdık. Ama ne mümkün ki Alaz dimdik karşıya baksın?! Kafa bir sağa bir sola gidiyordu. Çekilen tüm resimler flu çıkmıştı! Sonunda yastığın kılıfı içinden eşim ellerini sokup Alaz’ın başını sabitledi de kabul edilebilir bir pozu çıktı ortaya.
3- Yurtdışı gezisi için vize. Eğer sizin vizeye ihtiyacınız varsa çocuğunuzun da var. Çocuk / bebek için vize ücreti de yetişkin ücreti kadar ve ekstra form dolduracağınız gibi ekstra fotoğraf da gerekli. Vize başvuruları hakkında bilgi için bazı internet sayfaları;
http://www.vizeci.com/
http://www.vizebasvuru.com/
Aracı firma kullanmanıza gerek kalmadan da başvuru yapabilirsiniz vaktiniz varsa.
4- Seyahat sigortası. Çocukla ve bebekle geziler hafife alınmaz. Pimi çekilmiş bomba gibidirler ve başlarına her an birşey gelebilir. Çocuklar, ebeveynlerinin sağlık sigortasına eklenir. Bebeğiniz önceden kulak enfeksiyonu, astım, egzama gibi hastalıkları geçirmişse başvurunuzda mutlaka belirtin. Düşmeler sonucu yaralanmalar ve karın / mide ağrıları da sigorta kapsamında. Tabii bebeğinizin aşı kartı, sağlık karnesi türü bilgilerini de yolculukta yanınıza alın. Havayollarının internet sayfalarından online bilet alırken seyahat sigortası alıp almak istemediğinizi de sorarlar genelde son aşamada. 
Haydi kolay gelsin!

Resim kaynağı:http://www.flickr.com/photos/bendeck/2639210778/

Yazar

2 Yorum Var

  1. Pasaport için foto çektirmek gerçekten zor iş. Biz 3 aylıkken çok rahatlıkla çektirmiştik ama 2 yaşındayken büyük kriz yaşadık. O kadar çok ağladı ki foto makinesinin karşına geçiremedik. Vize işlemi yapan aracı kurumdaki herkes halimizi gördü ama foto hem de biyometrik şart dediler. Bir hafta arayla iki defa deneyip foto çektiremeyince ben evde duvarın önünde çektim. Fotoğrafçı uğraştı ve biyometrik olarak bastı ama vizecide sisteme fotoyu yüklerken kabul etmedi, durumumuzu bildiklerinden uzun süre uğraşıp fotoyu bilgisayara kabul ettirdiler. Çocukla yaşadığım en zor zamanlardan biriydi.

Yorum Yaz

Pin It
Bu sitedeki tüm içerikler Digital Millennium Copyright Act ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu'na istinaden koruma altındadır. Buradaki hiçbir içerik (Yazı, Fotoğraf, Video vb.) site KULLANIM ŞARTLARI'nda da belirtildiği üzere izinsiz olarak kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz

© 2019 Tasarım Blogger Tasarım.