Araba Yolculuklarında Çocuklar Nasıl Sinir Bozar?


Bizler, anne veya baba dikkatimizi verip araba kullanmaya ve yola konsantre olmuşken çocukların çenesi düşer. Öyle ki, hem söylediklerine yetişemeyiz, hem sinir oluruz, hem sinirden güleriz, hem de gözümüz kulağımız yolda olduğu için onları susturamayız. Çaresisiz... Bilin ki çocuklar sizi çok seviyoruz; ama bazen yolda beynimizi zonklatıyorsunuz...

Bir araştırmaya göre çocukların yolculuk sırasında ebeveynleri en çok sinir ettiği cümleler belirlenmiş, bakalım onlar nelermiş?

Daha gelmedik mi?
Yola çıkalı 2 dakika bile olsa, gidilecek yer önceden defalarca gidilmiş bir yer de olsa, tüm zamanların en eskimeyen sorusu. Kızkardeşim ve ben de sorardık babama, şimdi 3 yaşındaki Alaz da soruyor bize.

Benim ... oyuncağımı aldık mı?
Hayır! 'Oyuncak çantasını hazırlamak senin görevindi' diyemiyoruz henüz. O nedenle babası veya ben şayet uyku oyuncağını almadıysak, neden sen almadın çaplı bir laf döngüsü ardından gideceğimiz tatilde uyku oyuncağı olmayı kabulleniyoruz daha yolun başında.

Benim çişim geldiii...
Henüz yola çıkalı 10 dakika olmadı, evden çıkmadan defalarce tuvalete götürme çabalarıma 'Çişim yok!' dedin ve kendini yerlere attın yapmamak için. Otobandayız ve en yakın servis yeri nerede bilmiyoruz bile ve şimdi arkada, araba koltuğunda çişim geldi diye bas bas bağırıyorsun. Tabii bu olay İstanbul trafiğinde de olabilir; o zaman yapacak birşey yok, trafiğe küfretmek dışında...

Ön koltuğu ben tek-me-le-mi-yo-rum!
Evet tekmeliyorsun. Hem de doğduğundan beri... Hem senden başka kim tekmeleyebilir ki? Hmm 3 yaş küçük demeyin, doğruları çarpıtma huyu (yalan söylemek demiyorum henüz) başlıyor.

Anne şuna bakar mısın lütfen? Anneee, gördün mü nasıl bir tren geçti, anneeeee!
Bakmayı çok isterdim; ama öyle bir yerde söylüyorsun ki baksam yoldan çıkacağım veya yolu kaybedeceğim. Sonra beş dakika bana söyleniyor: 'Ama sen benim gösterdiğim yere niye bakmıyorsun?', 'Ama ben sana çok güzel bir tren göstermiştim, neden bakmadın ona?' vs... vs...

'Sen başlattın' 'Hayır, sen benim tarafıma geçtin önce!' 'Hayır, orası benim bölgemdi zaten!'
Babam kaç kez arabayı durdurup bizi yol kenarında bırakacağını söylemiştir bu yüzden. Neyse ki hiçbir zaman gerçekten bırakmadı :) Eşimin babası da kolunu uzatır, arkada eline kimin bacağı gelirse çimdirirmiş. Hala anlatırlar. Peki bu yöntemler arka koltuktaki kavgaları bitirmiş mi? Hayır tabii ki... Alaz henüz tek başına olduğundan bu kavgaları arabada kuzenleri varken duyuyoruz ancak; ama seneye bu zamanlar arka koltukta iki kişinin de sesi çıkacak!

Acıktım!
Kahvaltını bitirseydin!... Açsa uyumaz, uyumazsa susmaz, vicdan yarası...

Pencereyi açabilir miyim?
Çocukların pencere açma takıntısı nereden kaynaklanır bilen? Haydi açsın; ama otobanda hızla yanımızdan geçen kamyonlar varken ben nasıl aklım rahat araba kullanırım?

Midem bulandı...
Bir kusan çocuk eksikti arabada... Bizde genelde midesi bulanan Alaz lafı 'Anne benim canım sıkıldı!' oluyor. Başımıza önceden sık sık geldiğinden birkaç yöntem biliyorum neyse ki.

Oyuncağımı yere düşürdüm, alır mısın?
Nasıl? Olamaz... O oyuncak araba seni daha yarım saat oyalayacaktı ama... 'Şimdi alamam annecim, araba kullanıyorum'. 'Tamam annecim'. Oh! Bir dakika dolmadan; 'Şimdi arabamı alıp verir misin bana?'

Ben inmek istiyorum artık!
İç sesim: Uyusaydın ya... 'Aaa bak dışarda ağaçlar var!'

Anne ben sıkıldım!
İç sesim: Uyusaydın ya... 'Aaa bak yanımızdan ne renk araba geçiyor!'


'The wheels on the bus go round and round, round and round, round and round...'
O kadar şarkı içinde en sinir olduğumuz şarkıyı seçer söylemek için. İşin kötüsü o şarkı bir türlü bitmek bilmez, bitse de artık benim dilime dolanmıştır.

Anne geldik mi?
'HAYIR!'

Sizin çocuklar neler soruyor?

Kaynak: http://www.parentdish.co.uk/
Resimler: https://www.flickr.com/photos/stefanoodle/ & https://www.flickr.com/photos/lynnfriedman/

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih