Gezgin Anne'ye Sor: Yurt Dışında Yaşamak İstiyoruz... Ama?

Yurt dışına taşınmak ve yurt dışında iş bulmak, çalışmak, çocuk büyütmek ile ilgili çok çok sorular alıyorum. Herşey her zaman göründüğü gibi, toz pembe-gri olmayabilir.Yurt Dışında Yaşamak Bal Kaymak mı?

İngiltere ve İsviçre ayaklarını bildiğim Avrupa'da yaşamanın zorlukları var. En önemlisi özlem. Ailene, diline, kültürüne, arkadaşlarına, şehirlere, yemeklere, mesleğine, okuluna vs... Bunun tarifi yok. Çevrenize bağımlı ve bağlıysanız, hani 3-5 günlüğüne tatil veya iş için yurt dışına çıkıp da eve dönünce taşı-toprağı, ekmeği ve yemekleri öper durumdaysanız kesinlikle size göre değil bu taşınma işi.

Ben Türkiye'de evlendim; ama eşimle ilk evimizi Londra'da kurduk. Çocuklarımız da yurt dışında doğdu. Bu sebeple sizin (bir kısmınız diyelim) alışık olduğunuz bazı şeylere hiç alışmadım; bakıcı, her gün eve gelen yardımcı, araba veya servisle ile işe gidip dönmek, sık sık dışarıda yemek, anne/kayınvalide gibi büyüklerin düzenli olarak eve yardıma gelmesi gibi.

Yurt dışına çıkmayı göze alıyorsanız, bu saydıklarımdan feragat etmek durumundasınız, tabii eşiniz veya siz CEO olarak çalışmayacaksanız.

Sizin Yardımcınız Var mı?

En sık sorulan bir diğer soru da bu. Evet, en büyük yardımcım eşim, sevgili kocam.

Çocuklara ben bakıyorum. Alaz 20 aylıkken haftada yarım gün kreşe başladı, en fazla geçen sene kardeşi doğduğunda, haftada 3 gün gidiyordu.

Kim olmak istersin? Resim: Londra V&A Museum of Childhood gezimizden

Kiralar oldukça yüksek. Maaşınızın üçte/dörtte birinin kiraya gitmesi normal. İki haftada bir gün gelen temizlikçi var. Burada bu işler oldukça tuzlu açıkçası. Londra'da da öyleydi. Saati 40 Frank üzerinde; 3 saat temizliğe 120 İsviçre Frangı, yani 400 TL veriyoruz nerdeyse. Gece dışarı çıkarken bakıcı ayarlayabiliyoruz, saati 15 Frank. Yani bir yemeğe gitsen eşinle başbaşa, hamburger bile lüks kaçıyor!

Ya da şöyle diyelim, biz seyahatler için bazı şeylerden kısıp bütçe ayırıyoruz. Hayattaki önceliğinize bağlı.

Geçen sene bu zamanlar bir arkadaş taşındı İstanbul'dan Zürih'e. Gezginanne Instagram hesabım sayesinde bulduk birbirimizi. İsmi Lale olsun :) 

Lale, İstanbul'da 12 senedir çalıştığı işini, 7/24 ev yardımcısını ve temizlikçiyi, ayda birkaç kez gittiği kuaförü, çocuğunu annesine/kardeşine bırakıp kocasıyla gece dışarıya çıkma lüksünü, belki bilmediğim daha birçok şeyi geride bırakıp buraya yerleşti. Şimdilik orada sahip oldukları bu saydıklarım, yok hayatlarında. Çalışmadığı sürece bunlara ihtiyaç duymadığını söylüyor Lale. Fakat en çok özlediği, ki Türkiye'ye gidince benim de elimden geldiğince yapmaya çalıştığım; çocukları bırakıp kendi başıma bir saat geçirme lüksü. Alışveriş, kuaför, yürüyüş için...

Türkiye'deki üniversite arkadaşlarımla bağımız sıkı, bilirsiniz tatiller yapıyoruz her yaz çoluk çocuk. Hepsi full-time çalışan anneler. Çocuklara evde bakacak veya onları 5 gün sabahtan akşama gittiği kreşten alacak bakıcıları var. Düzenli temizlikçileri, yemek de yapan yardımcıları var. Çünkü ya çalışma saatleri uzun ya da trafikte geçen zamanları. Sabah 6'da yataktan kalkmak, gece 12'den sonra uyumak dert değil onlar için.

Hayat öyle de zor, böyle de. Yurt dışında çalışmak veya anne olmak kolay değil. Yurt içinde de anne olmak kolay değil. Alışılan yardımcılardan vazgeçmek de kolay değil. Buraya taşınıp yapamayıp geri dönen de çok. Bir daha Türkiye koşullarına dönemem, diyen de.

Hepimize kolay gelsin...

Resim: https://www.flickr.com/photos/superjunk/

3 yorum :

 1. Son paragrafta kadar haklısın, aslında genel anlamda ben de memnunum yurtdışında yaşamaktan ve çocuk büyütmekten - özellikle yurttan gelen haberleri okudukça - ama özellikle son paragrafta bahsettiğin lüksler yani eşin dışında yardımcı sahibi olmak, gözün arkada kalmadan gece geç saatlere dek dışarı çıkmak, aile ve eski dostların varlığı, ve de eşin de yabancıysa bazen sadece bir dostla oturup kendi dilinde çene çalabilmek.. Ah bunları ok ama çok özlüyorum..

  YanıtlaSil
 2. Nerde rahat ediyorsak, orda yaşıyoruz anlaşılan

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih