En İyi (ve Kötü) Havayolu Şirketleri

İngiltere'de Which? diye bir internet sitesi var. Herhangi birşey hakkında birçok yorum bulunuyor ve birşey satın alırken mutlaka yorumlara bakma ihtiyacı duyuyorsunuz.

Muhtemel Japonya seyahatimiz için Skyscanner'dan bilet araştırırken, karşıma birçok havayolu firması çıktı. Hangisi iyi hangisi neden kötü karar vermeden önce bu sitenin yorumlarına baktım. 2014 seyahatleriniz için hangi havayolu en iyi hangisi en kötü siz de bilmek isterseniz okumaya devam edin...

Denizaşırı uzun yolculuklar için Air New Zealand 12000 yolcu tarafından en iyi havayolu şirketi seçilmiş. Onu koltuk genişliği, uçağa alınış hızı ve en çok bagaj hakkı ile Singapore Airlines takip etmekte. Üçüncü seçilense hiç şaşırmadığım Emirates.

Emirates ile Dubai aktarmalı Avustralya'ya gitmiştik. Uçağa bindiğim andan itibaren inene dek ağzım açık kalmıştı. Herşey çok güzeldi, hostesler çok kibardı ve ikramların ardı arkası kesilmiyordu. Üstelik Dubai'de bir gece havaalanı otelinde konakladık. Pek uyumaya fırsatımız olmamıştı; ama bacaklarımızı duvara dayayıp sırt üstü yatmak 24 saat süren yolculuk için pek bir lüks gelmişti. Hatta dönüşte Dubai'yi birkaç saat gezme imkanımız olmuştu.

Diğer iyi havayolu şirketleri Thai, Qatar, Etihad Airlines, Cathay Pacific, Malaysia Airlines ardından Virgin Atlantic ve %65 oy ile British Airways gelmekte. San Francisco'ya uçuşlarımız British Airways ile oldu hep ve bir sorun yaşamadık. Gerçi ikram açısından pek memnun da kalmadık.

En kötü uzun yol uçak firması ise Iberia. Denemedim.

Gelelim kısa uçuşlara... Kısa dediysem Avrupa içini kastediyorum. Birincilik ödülü, sadece 9 adet uçağı bulunan ve İngiltere içinde uçuş yapan hiç duymadığım bir şirkete, Aurigny Air'e gitmiş.

Swiss International Airlines, zirveden ikinciliğe düşmüş. Cenevre'ye uçuşlarımızda kullandığımız bir havayolu şirketidir, Alaz'a oyuncak uçak hediye etmişlerdi bir keresinde. Bunların ardından Norwegian ve Turkish Airlines geliyor. THY, yemek ve içeçek kategorisinde 5 yıldız almış. Hakkını vermişler yani. Son yolculuğumuzda lokum, fındık gibi ekstra ikramlarla bazen yemek için THY'yi seçiyormuşum gibi oluyor. Çünkü genelde hep rötar yapıyor.

Ve kısa yolculuklar için en kötü havayolu şirketi, bu yaz Türkiye'ye de uçmaya başlayacak olan Ryanair. Rötarları nedeniyle en düşük oy almış. Şimdiye dek kullanmadım; ama kimden duyduysam hep şikayet duydum. Rakibi ise, tatil aylarında Türkiye'nin batıdaki ve güneydeki havaalanlarına uçan EasyJet %60 oy almış. Koltukları, anonsları oldukça rahatsız edicidir; ama dakiktir, hatta geciken yolcuyu beklemez.

Pegasus, AtlasJet, BoraJet, Onur Air, Sun Express, AnadoluJet ve diğer Türk firmaları ne alemde acaba?

4 yorum :

 1. Pegasus rötar sıkıntısı olmayan ama koltuk araları dolayısıyla oldukça rahatsız, huzursuz uçuş gerçekleştiren bir havayolu şirketi. İkramlarının tamamı (su dahil) ücretli ve çok pahallı. Bilgilendirme ekranlarında non-stop reklam geçiyor. Uçağın içi uçuş sırasında çok soğuk yapılıyor. Ben de bunun, birçok kişi gibi, battaniye satmak için yapılan bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Fiyat avantajı nedeniyle yoğun olarak tercih ediliyor (ediyordum). Fakat bu yıl ki ücret politikalarıyla da bence müşteri kaybedecekler. Gidiş ücretleri yine "uygun" aralıkta iken, dönüş fiyatları neredeyse THY kadar. Onur Air'in de Pegasus'tan farkı yok.

  Atlas Jet'i birçok kez sadece yurtiçinde kullandım ve gayet memnun kaldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkürler. Son zamanlara Pegasus ile ilgili çok şikayet duydum. Biz de onu kullanıyoruz arada bir; soğuk ve koltuk araları hariç memnun kaldım. Malesef yiyecek/içeçek satan tüm havayolu şirketleri fiyatları uçakta arttırıyorlar.

   Onur Air ve AtlasJet havayollarını son yıllarda hiç kullanmadım. Rekabet kaliteyi arttırır derler, umarım öyle olur.

   Sil
 2. Merhaba, ben daha önce RyanAir'le Paris-Barcelona arası uçmuştum. En çok şaşırdığım şey, kabin ekibinin herkesle arkadaş gibi oluşuydu. Her şey oldukça gayrı ciddiydi, bu hoşuma gitti aslında. Ama herhangi bir ikram yok, yani size verdikleri menüde yiyecek içecek çok pahalı. Bagaj ücretleri çok pahalı, ben sırt çantamı yanıma almıştım, onun da boyutuna çok dikkat ediyorlar, büyükse alamıyorsunuz. Rötar yoktu ben binerken, ama seçtiği havaalandan şehir merkezlerine en az 1 saat sürüyor ulaşım. Ben yine de çok ucuz olan bilet fiyatı yüzünden şikayetçi olmamıştım. Tabii bebek ya da çocukla sanırım mümkün değil kullanmam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler. Haklısınız, yalnızken iyi olabilir; ama ailecek valizlerle uzak bir yere yolculuk yapıyorsanız ben de Ryan Air'i önermem.

   Sil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih