Amerika Seyahatinden ÖğrendiklerimHayat çok şey öğretir, derler. Bebekle yolculuk yapmak, kesinlikle öğretir! Son Amerika, San Francisco yolculuğunda öğrendiklerim şunlar... (Evet, geri döndük ve gezimizle ilgili yazılar çok yakında blogda olacak)
 1. Jet Lag, batıya giderken kolay atlatılıyor. İlk gün kendimizi zorlayıp tüm gün gezdik, Amerika saatiyle yemek yedik ve hemen adapte olduk. Dönüşte, yani doğuya geldiğimizde kendimizi ne kadar zorlasak da geceleri uyuyamadık ya da sık sık uyandık. Oğlum da biz de ancak dördüncü gecemizde deliksiz sabaha dek uyuyabildik.
 2. Çocuk parklarında ve yakınlarında sigara içme yasağı var. Çok hoşumuza gitti. Türkiye'de çocuğunu salıncakta sallarken bir yandan sigarasını tüttürenlere sinir oluyorum. Kendi çocuğu yanında etraftaki diğer çocukları da etkiliyorlar bir de!
 3. Yollar otoban gibi. Trafik yoğunluğu olan yerlerde 'Car pool' denilen sistem var. Yani arabada birden fazla kişi yolculuk ediyorsa özel bir şeridi kullanabiliyor ve o şerit, genelde trafik olmayan ya da en az olan şerit oluyor. Arabada çocuğu olanlar için bir avantaj elbette.
 4. Her ülkede hemen hemen farklı bebek bezi ölçüleri mevcut. Aynı markanın farklı isimleriyle satılan bebek bezlerinin numaraları, hatta kilo grupları bile farklı olabiliyor. Türkiye'de Prima, İngiltere'de ve Amerika'da Pampers, gibi. Bense hala yanıma çok fazla bez alıyorum. Dönerken bavulda oğlumun birkaç günlük bez ihtiyacını geri getirdim.
 5. Hemen hemen her umumi tuvalette, alışveriş merkezlerindeki tuvaletlerde, sokaktakilerde bebek bezi değiştirmek için yer mevcut. Hatta erkek tuvaletlerinde de bez değiştirme ünitesi var ve babalar bu işten dışarıda da kaytaramıyor.
 6. Restoranlar ve kafeler oldukça çocuk dostu. Hemen hemen hepsinde çocuk menüsü bulduk. Üstelik çoğunda 'to go' servisi var, yani orada sipariş verip yemekler hazır olunca teslim alıp başka bir yerde yiyebiliyorduk. Mesela parkta piknik yapmak ve akşam uyku saatini kaçırmamak için işimize yaradı.
 7. Her restoranda tahtadan bebek mama sandalyesi mevcut. Çok temiz olduklarını söyleyemem, yanınızda dezenfektan mendil veya jel bulunmalı.
 8. Önceden araştırma ve planlamayla birçok yerde bebek yatağı, bebek arabası ve araç koltuğu kiralamak mümkün.
 9. Çok oyuncak götürmek yerine, orada gezerken birkaç oyuncak almak avantajlı. Hem fiyatlar dünyanın çoğu ülkesine göre daha ekonomik, hem çeşit çok, hem de çocuklar değişik oyuncakları sever ve yeni oyuncaklar her zaman çocukları daha uzun süre meşgul eder.
 10. Amerika'ya gitmişken alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Dikkat edilecek noktaysa, Amerikan giysi ölçüsü evdekinden farklı. Oğlum 20 aylık olduğu halde 12-18 aylık şortu aldım, o bile yaza üzerine ancak olur.
 11. Kaliforniya Eyaleti'nde çocukların güneş gözlüğü kullanmaları doktor tarafından tavsiye ediliyormuş. Biz de aldık bir tane.
 12. Suburb denilen banliyölerin parkları muhteşem; fakat yemek-içmek için kafe bulunmuyor, hatta tuvalet bile yok denebilir.
 13. Alanlar geniş, yollar-parklar-bahçeler geniş. Hiç bir zaman kimseye dokunmak, itilmek zorunda kalmıyorsunuz. Birkaç bebek arabası kaldırımda yanyana gidebilir.
 14. İnsanlar çok konuşkan. Mutlaka biri gelip laf atıyor havadan sudan, özellikle de çocuk varken yanımda.
 15. Yemek porsiyonları çok büyük. Çocuk menüsünden seçtiğim bir yemek bile fazla geldi. Genelde ortaya birşeyler söyledik ve paylaşmayı tercih ettik. Zaten Amerikalılar artan yiyeceği paketletip evine götürüyor. Hatta hesabı istediğinizde garson elinde boş bir kutuyla geliyor masada artan yiyecekleri koymak için. Buna da doggy bag deniyor.
 16. Toplu taşıma yok denecek kadar az. Özellikle Mountain View, Sunnyvale gibi banliyölerde. San Francisco'ya giden bir tren hattı var. Söylediklerine göre tren bilet ücreti, yakılan benzin ücretinden pahalı. Belediye otobüsü hiç görmedim.
 17. Çocuk parklarında oyuncaklar üzerinde, o oyuncağın hangi yaş grubuna uygun olduğu yazılı. Yaşı tutmayanlar için, oğlum gibi, ailelerden bir fert çocuğun daima yanında.

2 yorum :

 1. neyse ki artık bizde de parkta sigara içme yasağı getirildi.yavaş yavaş medeniyete ulaşacağız .sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir haber! Sonunda yasallaşmasına sevindim... Teşekkürler!

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkürler. Düşünceleriniz benim için çok değerli...

Yanıtımı görmek için birkaç gün sonra yine gelin...

Nerelere Gittik?

 • Almanya
 • Amerika
 • Avustralya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çekya
 • Dubai
 • Fas
 • Fransa
 • Galler
 • Hollanda
 • Ingiltere
 • Ispanya
 • Isviçre
 • Italya
 • Japonya
 • Kuba
 • Maldivler
 • Malta
 • Portekiz
 • Türkiye
 • Yunanistan
 • Neler Yazdım?

  #12Ayda12Gezi 2 Çocukla Seyahat 2017 Seyahatleri 2018 Seyahatleri 2019 Seyahatleri Afrika Afyon Agadir Aile Aklıma Takılan Alaz ile Geziler Alışveriş Almanya Alternatif Anne Amerika Amsterdam Ankara Anket Antalya Araba Avrupa Avustralya Avusturya Balıkesir Bana Özel Bangkok Basel Basın Bebek Belçika Beliz ile Geziler Bern Bir Deneyim Bodrum Chiang Mai Cuma Yol Şarkıları Çek Cumhuriyeti Çeşme Çocuk Dağ Datça Davos Dubai Dublin Duyuru Dünya Eskişehir Fas Festival Floransa Fransa Frau İsviçre Notları Freiburg Galler Gezeceklere Öneriler Gezgin Aileler Gezgin Anne Tarifleri Gezgin Anne'ye Sor Gezginanne Haber GezginAnneKitap Geziko Güney Afrika Güney Amerika Haftasonu Hamile Harita Havaalanı Hediye Hollanda Interlaken İngiltere İrlanda İskoçya İspanya İstanbul İsviçre İtalya İzmir Japonya Kamp Kanada Karayolu Kayak Kıbrıs Kış Tatili Kitap Konuk yazar Krabi Küba Kütahya Kyoto Lapland Las Vegas Letonya Liste Lizbon Londra Maldivler Mallorca Malta Marakeş Marmaris Mauritius Moskova Münih Müzeler NewYork Noel Norveç Okul Ortak Yayın Osaka Otel Onerileri Oteller Otobüs Outdoor Ören Paris Parklar Parti Pasaport Phi Phi Plajlar Portekiz Prag Reklam Roma Röportaj Rusya Safari Sağlık Setur Seyahat Onerileri Sırtçantalılar Sinema Sizin Gezileriniz Sosyal Medya Sosyal Sorumluluk Spor SSS Tatil Tayland Tiyatro Tokyo Toronto Tren Türkiye Uçak Unutulmayan Oteller Uzay Venedik Yabancı Dil Yazarkafe Yeme-Icme Yemek Yolculuk Yolculukta Gerekli Yorum Yunanistan Zürih