Gezgin Anne'ye Sor: Yurtdışına Çıkarken Ebeveynlerden Biri Yanımızda Değilse Ne Olur?

Reşit olmayan bir çocuk veya bebek yurtdışına çıkarken annesi veya babası yanında değilse, sadece ebeveynlerden biri ile yolculuk yapacaksa ne tür izinler almamız gerekir?Bu soru birkaç kez bana sorulunca özetlemek istedim:

  • Noterde çalışan bir arkadaşımızın bu soruya yanıtı şöyle: Reşit olmayan çocuğunuzun yurt dışı çıkışlarında eğer baba sağ ve anneden ayrı ise muvafakatname almak zorundasınız. Çocuğun seyahat etmesine izin verecek çünkü. Aksi takdirde bebeğin veya çocuğun yurt dışına çıkışına izin verilmez. Şayet baba (veya anne) sağ değil ise, velayetin size kaldığını ölüm belgesi ile belgelendirebilirsiniz.
  • Benim durumum: Yurtdışında ikamet ettiğimizden Alaz ile birlikte babası olmadan birçok kez Türkiye'ye gidip geldim. Yanımda muvafakatname yoktu. Hiçbir zaman pasaport kontrol esnasında soran olmadığından sorun yaşamadım. Belki yurtdışında ikamet edenlerden böyle bir belge istenmiyordur.
  • Schengen vizesine başvuran kızkardeşimden: En taze bilgi, geçen ay kızkardeşim bizi ziyaret etmek için Ankara'dan Schengen vizesine başvurdu. Yanında 5 aylık kızını da getireceğinden, ona ayrı pasaport çıkarttığı gibi bir de vizeye başvurdu. Kızkardeşimin eşi onlarla birlikte seyahate çıkmayacaktı. Bu nedenle vize başvuru sırasında bebeğin babasından muvafakatname istediler. Babası noterden bu belgeyi çıkardı ve vize başvurusu esnasında diğer istenilen belgelerle birlikte onu da gönderdiler. Bu belgede, babanın verdiği izinle, kızının anneyle birlikte pasaport çıkarabileceği, vizeye başvurabileceği ve yurtdışına çıkabileceği yazılıymış. Kızkardeşim uçuş günü bu belgeyi de yanına almış; ama yurtdışına çıkarken pasaport kontrolü esnasında belgeyi sormadıklarını söyledi.
Sizin bu konuda deneyimleriniz varsa yorum yazarak bizimle paylaşır mısınız?

---

GÜNCELLEME:
  • Velayeti annede veya babada olan bir çocuğu yurtdışına çıkartmak

Çocuk, annesi ve babası dışında bir kimseyle yurtdışına çıkacaksa anne ve babası tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir. 

Aynı şekilde, ebeveynlerinden biri ile yurtdışına çıkacağı durumda da diğer ebeveyn tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir. 

Şayet ebeveynler ayrı ya da boşanmış ve çocuğu yurtdışına götürecek ebeveyn diğer ebeveyne hiçbir şekilde ulaşamıyor ya da muvafakat alamıyor ise, mahkemeden izin alınabileceği gibi boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkabilir.

Bu yazıyı da okuyun: Muvafakatname Örneği***Soru sormadan önce lütfen konu ile ilgili yorumlara gözatın. Sizin durumunuza uygun yanıt verilmiş olabilir. Teşekkürler.

Resim: https://www.flickr.com/photos/adavey/
Ek bilgi : http://www.ingiltereyevize.net/bir-cocugu-yurtdisina-cikartmak/

149 yorum :

  1. Merhaba Gezgin anne:)))

    Bende gezgin bir anne olarak, bu olayları yaşadım. Oğluma ilk pasaportunu çıkartacağımız zaman babası iş amaçlı şehir dışındaydı. Olduğu yerden pasaport çıkartabilmemiz için noterden muvafaktname çıkardı ve postaladı. Emniyetteki memur tabiki belgenin aslını aldı bende fotokopi çektirdim. Dediki fotokopi hiç bir yerde işe yaramaz, her kurum aslını isteyecektir. Zaten vize alırken eşim de yanımızda olduğundan ihtiyacımız kalmadı.


    Bir de pasaport kuyruğuna girdiğimizde oğlumla biz ilk girişi yaptık, eşim arkamızdan geldi. Yani kontrol eden memur babayı yanımızda görmeden geçmemize izin verdi, herhangi bir belge istemedi.

    İyi gezmeler....

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz ve verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler. Size de iyi gezmeler!
      Deniz

      Sil
  2. Esim ile ayriyiz ve cocuklar dahil herkes ingoliz vatandasi ve su an karimin cocuklarla birlikte ingiltereye kacma riski var nu konuda hangi ilgili makamlara basvurmam lazim veya bensiz cikis yaparlarmi tesekkutler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, bu konuyu bir boşanma avukatı ile konuşmanız daha doğru olur. Tecrübelerime göre ben eşim yanımızda olmadan çocuklarla ülke dışına çıkabiliyorum. Boşanma durumunda nasıl olur bir fikrim yok açıkçası. İyi şanslar!

      Sil
  3. merhaba
    burdamısınız

    YanıtlaSil
  4. merhaba,
    10 yaşındaki oğluma pasaport çıkartmak için ayrı olduğumuz babasından izin almamız gerekir mi??
    velayeti bende..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. velayeti sizde ise pasaportu babasından izin almanıza gerek kalmadan çıkarabilirsiniz

      Sil
    2. Bende ayni durumdayim oglumu yanimda goturmek istiyorum.ama oglumun babasi turkiyede ben ikinci evliligimi yaptim.velayeti bende oglumuda yanimda goturucem orada okula falan gidebilirmi.bnm oglum?

      Sil
    3. Velayeti sizde olsa da babasının izni olduğuna dair bir belge yurtdışına çıkarken işinize yarayabilir bence. Elbette okula gidebilir.

      Sil
    4. Merhaba, ayrı değiliz hala evliyiz ama kızımla yurtdışına çıkacağım babası gelmeyecek. toplu vize alındığı için muvafakatname çıkmadı... vizeler ok. çıkış esnasında şart mı hala muvafakatname veya çıkış esnasında baba da yanımızda olsa olur mu?

      Sil
  5. Eşim ve ben Türk vatandaşıyım kızım alman vatandaşı türkiyeye tatile çıkmak istiyoruz kızıma sadece seyahat pasaportu (reisepass) verdiler. Bu Türkiye'ye giriş çıkış için yeterli mi

    YanıtlaSil
  6. Merhaba,çocuğumun velayeti bende, yurtdışına gezi amaçlı çıkış için bile baba izin de vermiyor,muvaffakatname de vermiyor..kendisi yabancı uyruklu biriyle evli ve istediği zaman istediği yere gidebiliyor..fakat benim ve çocuğumun özgürlüğü kısıtlanıyor..Bu konuda yeni bir düzenleme olduğunu, muvaffakatnameye gerek olmadığını duydum, doğru mu acaba ?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yanlış duymuşsnuz, 18 yaşına kadar çıkamaz eğer babası izin vermezse, velayet sizde de olsa kaçırma riskine karşı uluslararası anlaşmalara göre her ülkede aynı uygulama mevcuttur ve değiştirilmesi gündemde değildir.

      Sil
    2. Kaçıtma riski mantığı çok saçma, adresim belli olacak yurtdışında.. Başka ülkede gizli yaşamak mümkün mü?! Ben çocuğumla kaçırmak bir yana , gezmeye gidemezken,eski eşim özgürlüğümüzü kısıtlıyor ! Üşke dışına çıkamıyorum çocuğumla!!!Var mı böyle bir adalet ? Nice mağdur anneler ve babalar vardır kimbilir..Bu konuyla ilgili bir düzenleme gerekli acilen !

      Sil
    3. önce babaya vize için izin vermesi için ihtarname çekiniz, ihtarnameye olumlu olarak cevap vermez ise bulunduğunuz yer aile mahkemesinden vize için izin verilmesi talepli bir tedbir davası açınız,

      Sil
    4. eşimden ayrıldım.kızımın velayeti bende.geçen şubat ayında kızımla italyaya gittim. hiç kimse de gümrrükte bana muvaffakatname falan sormadı

      Sil
  7. Pasaport çıkarttım fakat muvaffakatname olmadan vize başvurusunda bulunamıyorum.. vize alabilmek için başka bir çıkar yol var mıdır acaba ?
    Mahkeme yolu var ama o da masraf ve zaman gerektiren bir konu..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Üzgünüm bu konuda yardımcı olamayacağım. Bir vize şirketi ve avukatla konuşmanızı tavsiye edebilirim ancak. Kolay gelsin.
      Sevgiler!

      Sil
    2. Yanıtınız için teşekkürler..Size de Sevgiler

      Sil
  8. mrb ingiltereye eşim ve ben birde çocuğumuz da çıkacağız muvafakatname istenirmi acaba konsolosluktan bilen varsa cvp ltfn

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ebeveynlerden her ikisi de gidecekse istenmiyor

      Sil
  9. İyi akşamlar, nisan ayında Almanyaya gideceğiz, ben, eşim ve kızım. Bizimde Muvafakatname çıkartmamız şartmı vize başvurusu için ? İdata yı arayıp sorduk ailece çıkacaksanız gerek yok dedi ama acaba son dakika bir süpriz olurmu diyede korkmuyor değiliz, randevumuz cumartesi günü git gel yapmakta istemiyoruz. Çok teşekkürler şimdiden cevabınız için

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hayır hiçbir problem yaşamazsınız

      Sil
  10. çocuklarımın pasaportları var almanyaya eşim olmadan çıkış yapmak için izin belgesi gerekiyor mu

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eşiniz olmayacağı için izin belgesi gerekebilir. Noterden alabilirsiniz bu belgeyi.

      Sil
  11. Benimde bir sorum olacak gezgin anne ben kızım la birlikte kibirisa tatile gitcez Babamız gelmeyi dusunmuyo benim izin kağıdı almam için nereye başvurmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar. ..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,
      Notere başvurup bilgi alabilirsiniz. Kıbrıs için hangi şartlar gerekli bilmiyorum...

      Sil
  12. Kızım 12 yaşında Yeşil Pasaportu mevcut. Halası ile birlikte Yurt dışına Haziran ayında 1 hafta çıkacaklar. Hangi belgeyi ve nereden almam gerekli? Saygılarımla

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Notere sorabilirsiniz bu belge konusunu. Sevgiler!

      Sil
  13. Merhabalar esim ve kizim gürcü vatandasi ben türk vatandasiyim esim kizimla birlikte kendi ülkesine dönüs yaoarken sikinti cikar mi ve 2 aydirda vizesi gecti cezayi ödemeden kendi ülkesine gecebilir mi

    YanıtlaSil
  14. Merhabalar esim ve kizim gürcü vatandasi ben türk vatandasiyim esim kizimla birlikte kendi ülkesine dönüs yaoarken sikinti cikar mi ve 2 aydirda vizesi gecti cezayi ödemeden kendi ülkesine gecebilir mi

    YanıtlaSil
  15. merhaba eşim rus vatandaşi ben türk vatandaşiyim 2013 yılında türkiyede evlendik ve hemen eşim ile gittik rusyaya ben rusyada vatandaşlık ve oturma izni alamadım ve geldim türkiyeye ve çoçuğum oldu çoçuğum 2 yaşinda ve rusyada doğdu çoçuğumun paspaortu yok ve türk vatandaşi değil diye düşünüyorum kimliğide yok sadece hastanede doğduğuna dahil belge var ve ben istiyorum eşim ve çoçuğum gelsin türkiyeye sonsuza kadar türkiyede yanımda kalsınlar bunun için bilet ve pasaport için para gönderdim eşim korkuyor bana dediki çoçuğun türkiye gelmesi için izin belgesimi veya bir onaymı gerekli ben bu konuları hayatımda görmedim bilmiyorum ve sadece bilet ve pasapot parası gönderdim bu şekilde çoçuğum ve eşim sıkıntı çekmeden gelebilirlermi türkiyeye ve çoçuğum türk vatandaşi olabilirmi lütfen bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim 2 yıl oldu çoçuğum burnumda tütüyor teşekürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba kardeşim,
      Çocuğunuz Türk Vatandaşlığı'nı doğumla kazanmıştır. ( http://www.nvi.gov.tr/Hizmetler/Vatandaslik,Turk_Vatandaslinin_Dogumla_Kazanilmasi.html ) Eşiniz ve çocuğunuz Türkiye'ye gelince, İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gidip çocuğunuzun T.C. kimliğini çıkartırsınız. Çocuğunuzun "свидетелство рождения"(svidetelstvo rozhdeniya-doğum belgesi) olduğunu varsayıyorum ve bu doğum belgesinde cocuğun baba adı sizin adınız ve soyadı sizin soyadınız yazıyordur. Eşinizin bu belgeyle ЗАГС(ZAGS)Nüfus Müdürlüğü'ne başvurup çocuğunuz için Pasaport(Zagran(Uluslararsı) Pasaport) alabilir. (Düşük bir ihtimal Evlilik Cüzdanınızın aslı ve Rusya'da yapılmış tercümesi talep edilebilir. Yine çok düşük bir ihtimalde olsa Rus pasaport memuru, çocuğun babası olarak sizinde başvuru anında anında hazır olmanızı isteyebilir.) Daha sonra pasaport hazırlanırken eşiniz yine çocuğun doğum belgesi(свидетелство рождения) ile şehir ya da bölge ЗАГС(ZAGS)Nüfus Müdürlüğü'ne gidip bu belgeye Rus makamlarınca "Apostil" uygulamalıdır.(Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir.) Çocuğun pasaportu hazır olunca; eşinizin ve çocuğunuzun pasaportları ve çocuğununuz Apostil uygulanmış doğum belgesiyle brlikte Türkiye'ye giriş yaparlar. Daha sonra Apostil uygulanmış doğum belgesini yeminli tercümana götürüp, bilgilerin ve apostilin tercümesini yaptırınız ve tercümeyi noterden tasdik ettiriniz. Doğum belgesinin Noter tasdikli tercümesi, bu evrakın aslı ve Evlilik Cüzdanı'nız ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gidip çocuğunuzun T.C. kimliğini kısa sürede çıkartabilirsiniz. Ailenizle Türkiye'de yaşamak için yapmanız gereken, T.C. vatandaşı ile evlilikten doğan "AİLE İKAMET İZNİ"ni eşiniz adına temin etmenizdir. Bunun için bulunduğunuz şehirde ki T.C. Göç İdaresi İl Müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şu resmi web sitelerinden de yararlanabilirsiniz. ( http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-iletisim-bilgileri_362_371_5769 ) ( https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/IstenenBelgeler ) ( http://www.goc.gov.tr/Main/ ) Yüce Allah sizleri kavuştursun ve mutluluklar nasip etin. Saygılarımla.

      Sil
  16. Merhaba. 17 yaşındayım bir ay sonra ebeveylerım olmadan kanada'ya gideceğim. Vizelerim herşeyim tamam. Sorum şu vizede zaten muvafakatname istediler, uçuşumda tekrar isterler mi?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İSTEMEZLER PANPA RAHAT OL. ÖNEMLİ OLAN VİZE. ZATEN SADECE VİZE ALIRKEN SORULUYOR. MUVAFFAKATNAME 1 YIL GEÇERLİDİR. EĞER Kİ OLMASAYDI VİZEYİ ALAMAZDIN ZATEN. MANTIK BU.

      Sil
  17. Merhaba. 17 yaşındayım bir ay sonra ebeveylerım olmadan kanada'ya gideceğim. Vizelerim herşeyim tamam. Sorum şu vizede zaten muvafakatname istediler, uçuşumda tekrar isterler mi?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Uçak biletini aldığınız şirkete sorarsanız daha doğru yanıt alabilirsiniz.

      Sil
  18. merhabalar.
    oğlum dedesi ve anneannesi ile yurtiçi seyahat edecekler. ancak bilet satan şirket anne ve babanın havaalanına gelip imza atması gerekiyor demiş. bunu yapacağız ama araştırmalarıma göre muvafakatname gerekli olduğunu öğrendim. muvafakatname yurtiçi uçuşlarda da geçerli mi? muvafakatnameyi noterden almak için hem annenin hem babanın olmasımı gerekli. babası notere gelmeden sadece kendim alabilir miyim? lütfen çok acil dönüş yapar mısınız?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,
      Yurtiçi uçuşlar için muvafakatname gerektiğini bilmiyordum. Bir notere sorarsanız daha çabuk ve doğru yanıt alabilirsiniz.

      Sil
  19. Benim cocugum Türkiye dogumlu lakin esim Fad vatandasi ayrica esimin Turk vatandasligida var ayni sekilde cocugun Fas vadandasligida var yurtdisi cikista mukavemetnameye gerek varmi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sizin durumunuzda olmaması gerek, ben o şekilde tek başıma çıktım yurtdışına hep, fakat tabii uzman da değilim.

      Sil
  20. Merhaba rahatsız ettiğim için özür dilerim ben 14 yaşındayım ve bu ağustosta makedonyaya gitmek istiyorum dedemlerle ve kuzenimle arabayla gidiceğiz ama bana vize zorunlumu ya da ben nasıl gidebilirim makedonyayı görmek çok istiyorum hayallerimden biri benim oraya gitmem için neler lazım ?

    YanıtlaSil
  21. Merhaba. Ben Gurcistan vatandasiyim esim turk vatandasi. Kizim da Turkiyede dogfu ve turk vatandasi oldu. Ben Azerbaycana ve Gurcistana gedecem kizimla. Sorum su: muvafakatname alirken belirtmem lazimmi hangi ulkelere gidib doneceyimi? Azerbaycandan Gurcistana gececem ve orda sinirda gecerli olacakmi bu belge bir de hangi dilde veriliyor?

    YanıtlaSil
  22. Eşim ve kızım yeşil pasaport aldı muvafakatname verdim ben yanlarında olmayacağım acaba havaalanında belge isterlermi

    YanıtlaSil
  23. iyi günler.. yakın bir zamanda yunanistan'ın Samos adasına tatil planım var, fakat noter den muvafakatname almam lazım. bunun ücreti ne kadar ve pahalı ise internet den okuduğum bilgilere göre emniyet den alınabiliyor ücretsiz olarak... bu belge emniyet den nasıl alınabiliyor?

    YanıtlaSil
  24. merhaba, eşim cezayir vatandaşı ve Türkiye'de ikamet ediyor.iki ay sonra bebeğimizle beraber Cezayire tatile gidecek.
    1.cezayir konsolosluğundan sadece bebek için vize mi alınacak şimdi?(evliliği cezayir makamlarına da bildirmedik henüz)

    YanıtlaSil
  25. Merhaba yeni boşandım 4 yaşındaki kızım ın velayeti bende tekrar evlenicem ve Almanyaya yerleşicem kızım olmadan asla gidemem babası da izin vermicektir bu konuda nasıl bi yol alabilirim

    YanıtlaSil
  26. Merhaba yeni boşandım 4 yaşındaki kızım ın velayeti bende tekrar evlenicem ve Almanyaya yerleşicem kızım olmadan asla gidemem babası da izin vermicektir bu konuda nasıl bi yol alabilirim

    YanıtlaSil
  27. Merhaba yeni boşandım 4 yaşındaki kızım ın velayeti bende tekrar evlenicem ve Almanyaya yerleşicem kızım olmadan asla gidemem babası da izin vermicektir bu konuda nasıl bi yol alabilirim

    YanıtlaSil
  28. Merhaba biz eşimle ayrı değiliz.ben çifte vatandasim belcıka. Kızımda ankara da dogdu ama ona da belcıka pasaportu aldık burdan..ikimiZ ailemin yanina tatile gdcgz.babasi ankara da bu sene bizimle gelemiyor.havaalanında polisler sorun yasanır mı?

    YanıtlaSil
  29. İyi günler Biz ailecek Baküye gitmeyi planlıyoruz Ben çifte vatandaşım giderken eşim yanımda olacak ama o erken dönüş yapacak işleri dolayısıyla Ben çocuklarımla yalnız dönücem Bu bir sorun teşkil eder mi başka bir ülke bizden babanın izni olan bir belge isteye bilir mi dönüş için Bizim nikahimiz var çocuklarim eşim Türk vatandaşı Lütfen bir bilgi verir misiniz

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Salam bir soz sorusum siz azerbaycana gedd bildinizmi men atasindan bir tek vekalat alsam gede bilermiyem

      Sil
  30. Merhabalar. Bir buçuk yaşında bir kızım var. Babası cezaevinde. Bu belge olmadan kanada ya gidebilir miyiz? Bir de vergi borcu olanlar yurt dışına çıkamıyorlar mi?

    YanıtlaSil
  31. Merhabalar. Bir buçuk yaşında bir kızım var. Babası cezaevinde. Bu belge olmadan kanada ya gidebilir miyiz? Bir de vergi borcu olanlar yurt dışına çıkamıyorlar mi?

    YanıtlaSil
  32. Merhaba ben amerikadayim. Esim ve cocuklarim Turkiyede. Esim ve cocuklar abd'ye gelmek istiyor. O yuzden yurtdisina cikarken muvafaktname gerekiyor mu? Gerekiyorsa konsolosluklardan bu belgeyi alabilir miyim?

    YanıtlaSil
  33. Merhaba yegenim benimle londraya geldi muhafakatname almistik sindi donuyoruz ama ben muhafakatname yi evde unuttum turkiye ye giriste bir sorun cikarmi? Tesekkur ederim

    YanıtlaSil
  34. Ben Azerbeycan vatandaşı oglum 2 aylık bebek turk vatandaşı babası da türk onun ızın belgesi olmadan Azerbeycana götüre bılırmıyım

    YanıtlaSil
  35. Merhaba avusturyada yasiyorum 6aylik bir bebegim var esimle evliyiz ama ayri yasiyoruz henuz bosanmadik kizimin pasaportu icin imza vermiyor bu vizesinde sorun olur mu ve baska pasaportu cikarmanin hic bir yolu yokmu yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler.

    YanıtlaSil
  36. Merhabalar
    Bosanmamiza ragmen vekalet davasi yeni acildi cocuklarimda 2yildir benimle yasiyor ama ben 2haftaligina tr ye izne cocuklarim.ile.gitmek istiyorum. Karsi taraf ugrasamam diyip.veya musait degilim.diyerek kesip atarken benim yapmam gerekenler nelerdir. Bir bilgisi olan arkadaslae yardim edebilir mi

    YanıtlaSil
  37. Merhaba benim de bir sorum olacak eşimin ilk evliliğinden bir çocuğu var velayeti eşimde biz ikimizde çift vatandasiz ama çocuğu da yapmak istiyoruz ne yapmaliyiz

    YanıtlaSil
  38. Iyi gunler ben bebekle yur disina cikacam bir tek vekalat yetermi babadan

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Pasaport da gerekli;
      https://epasaport.egm.gov.tr/

      Sil
  39. kardeşim avusturya vatandaşı ile evlendi ve bi çocukları oldu temmuz ayında izne geldiler bi sebeple polislik olup kardeşim polis eşliğinde evden ayrıldı kendi belgelerini tamamladıktan sonra türkiyeye dönecek çocuğuda onun yanında kalması gereken bir sebeple polislik oldular bebeğin sadece pasaportu var kardeşim belgelerini tamamladıktan sonra dönerken bebeğe herhangi bi belge alması gerekli mi yoksa direk seyahat edebilir mibebek acil yardım lütfen

    YanıtlaSil
  40. kardeşim avusturya vatandaşı ile evlendi ve bi çocukları oldu temmuz ayında izne geldiler bi sebeple polislik olup kardeşim polis eşliğinde evden ayrıldı kendi belgelerini tamamladıktan sonra türkiyeye dönecek çocuğuda onun yanında kalması gereken bir sebeple polislik oldular bebeğin sadece pasaportu var kardeşim belgelerini tamamladıktan sonra dönerken bebeğe herhangi bi belge alması gerekli mi yoksa direk seyahat edebilir mibebek acil yardım lütfen

    YanıtlaSil
  41. merhaba 2 ay önce bi tanıdığımla gürcistana seyahet ettim anne ve babadan noterden vekaletname aldık annem ve babam boşanma aylarındalar bidaha gürcistana gitmek istiyorum ama bu sefer farklı kişi sadece annem vekalet vermesi yeterli olur mu ?

    YanıtlaSil
  42. Meraba gezgin anne size bir sorum olucak.benim iki oglum var biri iki yaş dokuz aylık türkiye dogumlu ama azerbaycan vatandaşı kendisi,oturma izni benim eski pasapoftum üzerine yapıştırarak almıştım.az.pasaportu herşeyi var.bir oglum bir yaş üç aylık oda türkiyede doguldu ama oturma izni verilmedi,anne babası azerbeycan vatandaşı oldugumuz için yabancı uyruklu sayılıyomuş azerbaycan dogum belgesi,az kimligi,az.pasaportu gerekiyo.şimdi elimde az.dogum belgesi var.bide buranın hastane çıkışı kaymakamlıktan dogum hakkında belgesi var,ben annesi olarak babasının izin kagıdı olmadan azerbaycana çıkış yapabilirmiyim çocuklarımla.bir sorun olurmu sınırda elimdeki belgeler yeterlimidir
    .acil cevaplaya bilirmisin gezgin anne?

    YanıtlaSil
  43. merhaba ben K.K.T.C'e gidicektim 17 yaşındayım herhangi bir belgeye ihtiyacım varmı

    YanıtlaSil
  44. bu belge süresiz bir izin mi veriyor yoksa örnegin verecegimiz bir takvim aralıgına göre mi muvafakname çıkıyor.Bilgi vermenizi rica ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Süresi 6 ay diye biliyorum. Seyahat tarihinizi kapsamalı.

      Sil
  45. Merhaba eşimle boşanmadık ama ayrıyz bi kaç zamandır..oğlumla birlikte belçikaya çıkabilrmiyim vekaletsiZ ikimizde çifte varandaşız ..bidaki ay için düşünüyrm acelede cvp beklyrm

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Boşanma halimde: Reşit olmayan çocuklarınız için eşinizden muvafakatname almanız gerekir.

      Boşanma yoksa, pasaportları ve çifte vatandaşlıklarını gösteren belgeyle yurtdışına çıkabilirsiniz. Biz hiç bir sorun yaşamadık şimdiye dek.

      Sil
  46. Slm ben almanyada oturuyorum eşim türkiyede almanyaya gelmeliler olnarin pasaportları yok yeni başvuracaklar bunun için eşimin başvurusu yetiyormu yoksa babadanda vekaletname isterlermi şimdiden teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Pasaport başvurusu için gerekli belgeleri buradan bulabilirsiniz:
      https://epasaport.egm.gov.tr/

      Sil
  47. Ha ben çocukları yazmamışım iki tanede çocuğum var teşekkurler

    YanıtlaSil
  48. iyi akşamlar benim eşim gürcü vatandaşı türkiyede oturma izni ile ikamet ediyor 4 aylık bir çocuğumuz var işim dolayısıyla ben izin alamıyorum eşimi çocuğumuzla beraber gürcistana göndermek istiyorum tatil için. edindiğim bilgileere göre ben vekalet vermeden çocuğu götüremiyormuş bunun için hangi makamdan hangi belgeyi almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,

      Vekalet için notere başvurmanız gerekiyor. Pasaport için de emniyete başvurun.
      https://epasaport.egm.gov.tr/

      Sil
  49. gürcistan pasaport istemiyor yinede başvurmam gerekiyor mu

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gerekmiyor diye bir yazı okudum; sadece Türkiye - Gürcistan arası için geçerli :
      http://www.mfa.gov.tr/gurcistan_a-seyahat-edecek-vatandaslarimiz-icin-seyahat-duyurusu.tr.mfa

      Pasaport başvurusuna gerek yok, nufüs cüzdanı yeterli.

      Sil
  50. Single mother durumunda kapida vize alacaksak sorun çıkıyor mu ? Kizim 13 yaşında. Tayland kapi vizesi alacagiz,pasaport ta hic sorun çıkmadı fakat vizede muvaffakname sorunu cikar mi merak ediyorum.benim soyadimi taşıyor.Simdiden Teşekkürler

    YanıtlaSil
  51. Merhaba oglumla Sirbistan a gidicez vize istemiyor babamizda oraya gelecek sorum şu muvafakatname 6 ay mi gecerli birde gidilecek ülkenin diline tercüme ettirip onaylattirmam gerekli onay gerekiyor ise tekrar babanın imzası lazım olur mu ? Teşekküler

    YanıtlaSil
  52. Merhabalar eşimden ayrıldım oğlumla gezi amaçlı Amerika'ya gitmek istiyorum vekaletname bende oğlumun . Buna rağmen muvakatname almam gerekiyor mu noterden .

    YanıtlaSil
  53. Merhabalar aslında mağduriyet benim ortağın kendisi sosyal medya ile pek haşır neşir olmadığından ve artık bu işlerle uğraşmaktan yorulup sanırım tamamen teslim olmuş durumda taki 7 aralık gününe kadar ,konuya gelince ,ortağımn 2012 haziran ayında eşinden boşandı çocuğun velayetinide anneye verdiler çocukta şu an 7 yaşında annede çocuğu göstermemek için elinden geleni yaptı ama nafaka almayı ve zamanında yatmayan nafakaları kanuni yoldan istemesininde bildi ve aldıda ama ortağım ne yaptıysa çocuğu göremedi buda yetmezmiş gibi daaha önce kıbrısta 10 yıl ikamet eden anne tekrar çocuğuda alarak kıbrısa taşındı nasıl yaptıysa nasıl becerdiyse artık ve babadan muvafakatname falan alınadan 3 yıldır kıbrısta yaşıyor ve hiç bir şekilde kendisine ve çocuğa ulaşmak mümkün değil zaten ortağımın teslim olması da bu yüzden, kadınlara tanınan inanılmaz haklar ve insanı çileden çıkartan bi dünya prosedür vekalet annenin elindeyse babayı resmen süründürüyor neyse 7 aralık günü nasıl olduysa babaya çocuğunun anneannesi ile yaşadığımız ilçede minibüs durağında olduğunu söylüyorlar ortakda çocuğunu öpüp koklamak ona doyasıya sarılmak için ışık hızı misali minibüs garajına gidiyor minibnüsün içinde çocuğunu görüp ellerini açıp kızım diye sesleniyor ama çocuk sanki bir yabancı görmüş gibi kızım ben baban falan diyor yine ses seda yok kızı anneannesine kaçıyor benim ortak orada eski kayınvalidesine de verip veriştiriyor ve minibüsü ilin girişinde polise şikayet ediyor çocuğumu kaçırıyorlar diye,İL de bi karakola gittik o arada da izmirde imiş annesi oda geldi ama sonuç yine olumsuz hem suçlular hem güçlüler ne çocuğu gösterdiler nede konuşmaya yanaştılar ve artı bunlar benimde akrabam .sonra ne yapabilir diye araştırdık ben ortağa olum senın avukat yokmu falan dedim aramış ama oda pek oralı olmamış anlatışına göre ,gittik savcılığa oda bi avukat bulacaksınız demiş hatta şu anda sen suçlusun demiş :( ben anlayamadım nasıl iştir bu iş ,şimdi anne elinde muvafakatname olmadan bu çocuğu KIBRISA nasıl çıkartabiliyor ? çocuğu göstermemekle suç işlemiyormu ?ben anlayamadım bu durumda olan tüm Anne ve babalara ALLAH ım sabır versin inanın ki çok zor aslında çocuğu cezalandırıyorlar ebebeynler ama farkında değiller

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Üzüldüm. Umarım ileride daha uygun barışçıl bir yol izlenir. En önemlisi çocuk için anlaşma sağlanmalı.

      Sil
  54. Arkadaşlar bu muvafakatneminin tam olarak süresi nedir? her vizede bi de buna mı para vermemiz gerekiyor ya??

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Süresi 6 ay diye biliyorum. Seyahat tarihinizi kapsamalı.

      Sil
  55. Merhabalar. 2 yaşında bir kızım var. Kanadaya kız kardeşimin yanına gitmek istiyoruz. Fakat babası hükümlü ve açık cezaevinden kaçtı. Kaçak durumda. Yani muvaffakiyet isteyecek bir muhatap yok. Nasıl halledebilirim bu durumu. Boşanmış değiliz hala yasal anlamda evliyiz.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,
      Durumunuz biraz karışık. Şayet ebeveynler ayrı ya da boşanmış ve çocuğu yurtdışına götürecek ebeveyn diğer ebeveyne hiçbir şekilde ulaşamıyor ya da muvafakat alamıyor ise, mahkemeden izin alınabileceği gibi boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkabilir.

      Sil
  56. Babadan ayriyim 2. Evliliğimi yaptim babadan muvakatname aldım yurtdışında yaşamak için şimdi ise babası tehdit ediyor dilekçe yazarım diyor yurtdışına goturemezsin diye böyle durumda ne yapmam gerekiyor

    YanıtlaSil
  57. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Anneleriyle gidebilirler bence. Ben babaları olmadan çocuklarla yurtdışına çıkabiliyorum.

      Sil
    2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

      Sil
  58. Meraba lutfen bilen cvplasin.ben birazdan esim ve cocugumla kibrisa gidecm.ama donuste esim turkiyeye donmicek.biz havaalanindayken esim bizi ugurlicak .o an yine bi belgeye gerek var mi orda imza atmasi yeterli mi?

    YanıtlaSil
  59. Merhaba Ben Almanya'da yaşıyorum, Oğlum 12 yaşında Alman vatandaşı ve Türkiye'de okula gidiyor. İkisinide buraya getirmek istiyorum 2 hafta için. Kayınvalide yeşil pasaport sahibi.Herhangi bir evrak gerekli mi ??

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. OHAL durumu devam ediyor. Buna göre kayınvalideniz evraklarını tamamlamalı. Oğlunuz için belge gerekip gerekmediğini havayolu şirketine sorabilirsiniz.

      Sil
  60. mrb.ben kıbrısta calısıyorum esşım ve cocuklarım turkıyede yanıma tatıle gelmek ıcın herhangı bır belge ıstenıyormu.

    YanıtlaSil
  61. Merhaba ben abimle birlikte Makedonya ya gidecegim. Bunun icin muvafakatname almam gerekir mi veya yazili bir kağıt?

    YanıtlaSil
  62. Merhaba...ben kızım çifte vatandaş..hem Türk watandaşı hem Rus vatandaşı...yanlız kızım annesiyle birlikte mart ayında Rusya'ya tatili gidecek..yani kızımdan yine isterlermi muvakatname belgesi...çift vatandaşlardan istemiyormu yani

    YanıtlaSil
  63. şey merhaba ben 12 yaşınndayım annem ve babam ayrı değil ilk lez yurt dışına çıkarken yanımda sadece babam olsa yetermi

    YanıtlaSil
  64. Bentür türvatandaşıyım çocuklarımda türkvatadaşı eşim gürcü vatandaşı eşim gürcistanda bençocularımlagür cistanagidebilirmi yim bilgisiolanbanayardımetsin

    YanıtlaSil
  65. Bentür türvatandaşıyım çocuklarımda türkvatadaşı eşim gürcü vatandaşı eşim gürcistanda bençocularımlagür cistanagidebilirmi yim bilgisiolanbanayardımetsin

    YanıtlaSil
  66. iyi günler ben 18 yaşıma girmeme 6 ay kaldı kuzey kıbrısa çıkarken muvafakatname almam gerkirmi?

    YanıtlaSil
  67. Eşimle evliyim ayrılık yok fakat eşim Ukrayna vatandaşı ama Türkiye'de oturma izninde var eşim le 3 aylık bebeğim yurt dışına çıkabilirmi veya hangi evraklar lazım

    YanıtlaSil
  68. Merhaba Ben 17 yaşındayım.Bir arkadaşım la birlikte Dubaiye gitmek.istiyoruz ancak benim annem ve babam ayrı velayetim annemde ama ben suanda babamla birlikte yasiyorum.Annem ise baska sehirde ben vize ve passaport islerini babamla halletsem olurmu? Velayet annemde ama babamla gitsem halledilir mi acaba?Annem baska sehirden nasıl muvafakatname alacakki

    YanıtlaSil
  69. Merhaba bir sorum olcak. Ben her sene mecburiyetten Fransaya gidiyorum yaza dogumum olcak ve seneye bebegimle gitmek istiyorum ona da mecbur pasaport cikarmak zorundamiyim yoksa sadece esimden muvafakatname yeterli mi ?

    YanıtlaSil
  70. merhaba..

    biz urtdisinda yasiyoruz vatandasligimiz yok fakat oturum iznimiz var. tr de dogum yapacagim donuste esim olmadan donecegim.. bunun icin bu belge gerekli mi? gerekliyse babanin imzasi mi gerekiyor yani baba mi almali bu belgeyi yoksa anne mi?

    YanıtlaSil
  71. merhaba eşim Kırgızistan vatandaşı ve bir oğlumuz var 7 aylık Kırgızistana gidecegiz ve oglumuz 2 3 ay orda kalacak biz dönecegiz oglum annane ve dedesiyle gelecek sınır kapısında bir sorun olurmu acaba yada yapmamız gereken birsey varmı

    YanıtlaSil
  72. Merhabalar ben 3 yila yakin bir suredir kanadada yasiyorum. Esim iki oglumla beraber.aralik ayinda ucbucuk ayligina turkiyeye tatil icin geldim cocuklarimla.16 martta kanadaya yasadigim yere yani esimin yanina dommek uzere istanbul airporta gittim.fakat alti yasindaki oglumun pasaport tarihi eylul ayinda dolmus.aslinda biliyordum ve bunkonu ile ilgili bilgi almak uzere kanada kons.gittim.fakat bizim orada oturma kartlarimiz oldugunu..oturum izni oldugunu pasaportu degistirmeme gerek olmadigini soylediler:((ve sikintili gunlerim bir calisanin vermis oldugu yamlis bilgi neticesinde baalamis oldu.havaalanindan cikisim yapilmadi.2.5 yasindaki oglum kanada vatandasi.biz orda oturuyoruz
    Esim orada fakat pasaport polisi cikarmadi.biletim yandi.ve geri dondum.esimin oglum icin muvaffakatname gondermesi gerekiyormus. Fakat bizim yasadigimiz eyalette konsolosluk yok:((vancouver e gitmesi gerekiyormus esimin.orasida ucakla 4 saat sanirim.ayrica bilet ucreti 1000 dolar civari.bir suru zaman ve para kaybi.
    .noter onayi kabul edilmiyormu.bilet zaten yeniden alinacak
    Turk parasiyla zaten 15 milyr zararimiz var.kimse havayolu sirketi yardimci olmadi.bunun baska yolu yokmudur.illaki bu muvaffakatname konsolosluk onayli olup oradanmi gonderilecek.cok zor durumdayim evime donemiyorum

    YanıtlaSil
  73. Merhaba benim oğlum babasindan dolayi ingiliz vatandaşı ve 14 yasinda brn turk vatandasiyim oğlum ingiltetede yaşamak istiyor bende onunla beraber gidip orda yaşamaya mecburum bunun icin ne yapmam gerekiyor bilginiz varmi ingilterede yasama hakkını ben nasil alabilirim bana kim yardımcı olabilir

    YanıtlaSil
  74. merhabalar ben kırgızstan vatandaşıyım ve turkiyede evliyim eki aylık cocuğum var kırgızstana giderken muvaffakatname havaliman gecişinde isterlermi ve kırgızstandan donuşumde de iki ay sonra donecem yoksa pasoportuyla gidip gelebilecem mi şimdiden teşekkurler

    YanıtlaSil
  75. Br yasindaki bebegimizle almanyaya gidicez konsolosluga gidicem carsamba gunu istanbula acaba bebegimide goturmem gerekirmi

    YanıtlaSil
  76. Merhaba benimde bir bebeğim var ve biz ailecek yurt dışına cikicaz ve eşim Makedonya vatandaşı turkiyede oturma izni var ancak muvaffakatname dedikleri belgeyi yinede almak zorundamiyim bu arada eşim ve kızım benden 3 hafta sonra geriye dönüş yapacaklar zaman sadece iki kişi silecekleri için almamız gereklimi

    YanıtlaSil
  77. merhaba
    velayeti bende olan 10 yaşındaki kızım ile kıbrısa gitmek istiyorum.
    kızımın kimliğinde resim yok
    velayet bende olduğu için babadan noter taksdikli bir izin almadan çıkış yapabilir miyim

    YanıtlaSil
  78. Merhabalar,acaba bu muvafakatname yalniz yurtdisina vatandasi oldugun ulkeden cikmak icin mi dir?Biz Azerbaycan vatandasiyiz ve ben oglumla Turiyeye geldigimde Azerbaycanda sinirda boyle bir izin kagiti azerice gosterip cikacagim ulkeden ama 3 ay sonra Turkiyeden Avrupaya gittigimde Turkiye sinirlarinda da gostermem gerekiyor mu (ona gore tercume etmem gereke bilir), yoksa bu evrak tum ulkelerde yalniz vatandasi oldugun ulkeden cikdiginda gerekli mi..

    YanıtlaSil
  79. Merhabalar eşim yabancı uyruklu TÜRKMENİSTAN lı bir kızımız var 2 yaşında Türk vatandaşı olmak için memleketine gitmesi gerekiyor pasaport teslimi ve apostili demen möhür için falan çocuk Benimle kalsa bakamam onunla gitmesi lazım ama çocuk babası olarak benim üzerime annesi de götürebilmesi için vekalet vermem mecburi aksi halde götüremez bu vekalet te zarar lar nedir mesela en kötü ihtimali ile düşünelim gidip de gelmeme gibi bir şey söz konusu olabilir mi veya vekaleti yolculuk için özel bir vekalet varmıdır çocuk tamamen Türk vatandaşı oraya gitse ne kadar kalabilir orda vekalet ile vekaletin geçerliliği nedir

    YanıtlaSil
  80. merhaba eşimle boşanma sürecindeyiz mahkeme geçici olarak velayetini bana verdi.Çocuğuma pasaport çıkartıp yurt dışına gidebilirmiyim.

    YanıtlaSil
  81. Merhaba Ablamın eşine hiç birşeykilde ulaşamıyor yurt dışına çıkmak istiyor ablamın bir çoçuğu var pasaport çıkartıp yurt dışına götürmek istiyor gezi amaçlı ama eşine ulaşamadığı için Noterden belge alamıyor nasıl bir yol izlemesi gerekiyor teşekkürler

    YanıtlaSil
  82. Selam yurtdisında yaşıyoruz. Çocuklarla Türkiye ye tatile gideceğiz. Eşimle ayrı değiliz. Eşimden vekelet almak zorunda miyim?

    YanıtlaSil
  83. Selam yurtdisında yaşıyoruz. Çocuklarla Türkiye ye tatile gideceğiz. Eşimle ayrı değiliz. Eşimden vekelet almak zorunda miyim?

    YanıtlaSil
  84. Merhabalar ben 30 yaşındayım ve almanyada yaşıyorum bundan 9 ay önce 8 yıllık eşimle ayrıldık(kendisi alman vatandasi) şimdi boşanma sürecindeki ve ben çocuğumla Türkiyeye ailemi ziyaret etmek istiyorum (antalya) ama eşim buna türkiye güvenli değil gerekçesiyle izin vermiyor. İzin vermediği için yurt dışına çıkaramıyorum çocuğumu. Ne yapmam gerekiyor lütfen bir yardım edin Allah rızası için kafayı yemek üzereyim

    YanıtlaSil
  85. Merhaba, esim yurt disinda, cocuklarim cifte vatandas (amerika ve Turkiye) esimin yanina gidip oraya yerlesicez. Muvaffakatname gerekli mi muhakkak?

    YanıtlaSil
  86. Söz konusu belgenin gidilecek ülke diline TERCUME edilmesi gerekirmi

    YanıtlaSil
  87. Eşim çocuklarla beraber ailesine ziyaret için Bosna Hersek e gidecekler eşim ve çocuklarım Bosna Hersek posabortuna sahiplr muvafakat hazırlamam gerekli mı bugüne kadar defalarca bensiz seyahat ettiler hiç bu belge sorulması gidiş dönüş uçak biletleride var

    YanıtlaSil
  88. Eşim çocuklarla beraber ailesine ziyaret için Bosna Hersek e gidecekler eşim ve çocuklarım Bosna Hersek posabortuna sahiplr muvafakat hazırlamam gerekli mı bugüne kadar defalarca bensiz seyahat ettiler hiç bu belge sorulması gidiş dönüş uçak biletleride var

    YanıtlaSil
  89. Merhaba eşim ve ben şu an turkiyedeyiz ikimizde türk vatandaşı değiliz çocuğumuz Gurcistanda Baba annesiyle nasıl turkiyeye getirde biliriz teşekkür ederim mesajinizi bekliyorum

    YanıtlaSil
  90. Merhaba
    Acaba bu muvafakatnameler çocuğun her yurtdışına çıkışından tekrarlanmak zorunda mı yoksa süresiz alınabiliyor mu?

    YanıtlaSil
  91. merhaba eşim cezavinde ve bende bosanma davasi actim bosanma davasi sonuclanmadan cocugumla berbaber yurtdisina cikabilirmiyim esimin izni olmadan

    YanıtlaSil
  92. Merhaba. Babam 7 yıl önce annemle yurtdışına çıkabilmem için muvafakatname almış. Şimdi başka bir ülkede pasaport çıkartmak istiyorum. 2011 yılında alınan muvafakatname hala geçerli midir?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Noterden alınan Muvaffakatnamenin süresi en fazla 6 aydır..üzerinde yazar.

      Sil
  93. Verilen muvafakatname pasaportu da kapsıyor.

    YanıtlaSil
  94. Merhaba.. Çocuklar için Vizede istenen muvafakatname emniyetten alınabiliyormu bilginiz varmı.

    YanıtlaSil
  95. Merhaba.. Çocuklar için Vizede istenen muvafakatname emniyetten alınabiliyormu bilginiz varmı.

    YanıtlaSil
  96. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  97. Mrb iki tane ikiz bebeklerim var babayla aramız iyi deil babasi çifte vatandaş babanne si yada babasi cocuklarimi benden izinsiz yurt dışına kacirabilirmi çok tedirginim orda ne kadar tutabilir

    YanıtlaSil
  98. Mrb gezgin anne benim sizden ricam olucak benim eşim azerbaycanli bende türk vatandaşıyım ikitane kızım var kizlarimi yurt dışına gondermek istiyorum birde anneleriyle gidecekler eşimin oturma izni var aynı zamanda resmi nikahmizda var ama cocuklar benim ustume eşim daha türk kimliğini almamış ondan cocuklar benim ustume yani kimlikleri var türk kimliği var yurt dışında bir sıkıntı olurmu

    YanıtlaSil
  99. Merhaba benım babam almanyada annem ve kız kardeşimide götürecek kız kardeşimin oturumu var yanlız pasaport süresi doldu uzatmaları için bu belge isteniyor yanlız türkiyede borcu olduğundan dolayı muvafakatname için imza atamıyor konsolosluk imza yetkisinin olmadığını söylemiş eğer imza atarsan seni tutuklamak zorunda kalırız demiş alman noterinden muvafakatname alablirmi burda tercüme ettirip notere onaylatsak geçerli olurmu? bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

    YanıtlaSil
  100. Merhaba öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederiz. Benimde bir sorum var .Ben esim ve 3 çocuğum hollanda ya gezmek için 3 günlüğüne gideceğiz ama okul zamanı çocukların yurt dışına çıkışına izin verilmez birşey duydum bu dogru mu acaba .teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çocukların gittiği okulların yönetimine sorun. Her okulun kendine özgü prensipleri vardır...

      Sil
  101. Eşimle Ve çocuğumla Ukrayna'ya gittik sonra eşim gelmek istemedi çocukla birlikte kaldı ben tek döndüm. Şimdi ben tek başıma çocuğumla Türkiye'ye geri gelebilirmiyim.
    Çocuğum Türk vatandaşı.!?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet, gelebilirsiniz... Çıkışta Ukrayna sorun çıkarmazsai girişte de sorun olmaz.

      Sil
  102. merhaba eşim türk vatandaşı. 4 sene evliyiz. 8 aylık bir bebegimiz var. yakınlarda yurtdışına aylemi görmeye gidecem. ben yabancı uyrukluyum hala türk vatandaşı degilim ama aile ikametkagim var. cocugum hem turk vatandaşı hem benim ülkemin vatandaşı.benim ülkemden çocuğumuza pasaport ta çıkarttık. sorum şu Türkiye'den çıkarken çocuğumuza benim ülkemin pasaportu ile çıkış yaparsak babasının onayı gerekiyor mu.? ? babası çalıştığı için gelemiyor. eger türkiye pasaportu degil de benim ülkemin pasaportu ile çocugumla çıkış yapabiliyormuyuz? ? ?babasından izin belgesi istenir mi?

    YanıtlaSil
  103. Benim adım Irrua Uzman Hastanesinin Dr Wilson Jones'u, organ cerrahisinde uzmanım ve satmak isteyen insan organıyım. Böbrekinizi satmak ilginizi çekiyorsa Lütfen bize geri dönmekten çekinmeyin, böylece devam edebiliriz. Aşağıdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçin.

    E-posta Adresi: irruaspecialisthospital@gmail.com

    YanıtlaSil
  104. Merhaba 17 yaşındayım fransaya gitmek istiyorum anne babamın izniyle ne gibi işlemler yaptırmalıyım

    YanıtlaSil
  105. Merhaba,

    Hastalarımız için böbrek satın almak için bir kez daha buradayız ve onları kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi miktarda para ödemeyi kabul ettiler ve böylece bağışta bulunmak istiyorsanız veya bir Hayat kurtarmak istiyorsanız, lütfen aşağıda e-posta ile bize yazın.

    Bu sizin için zengin olmanız için bir fırsattır, biz temin ederim ve bizimle% 100 güvenli bir şekilde sizinle güvence altına alıyoruz, herşey yoluna giden böbrek bağışçılarına göre yapılmalıdır.
    Artık boşa harcamayın, lütfen irruaspecialisthospital20@gmail.com adresine bize yazınız.

    Irrua Uzman Eğitim Hastanesi.

    YanıtlaSil
  106. Merhaba, Benim bir bebeyim var ve onuz 3 aylik ve ben Bulgaristan dan nim beveyimle almanyaya ya gode bilirmiyim cok kucuk oldu icin bir problem cikarmi

    YanıtlaSil
  107. Bir böbrek satın almak istermisiniz yoksa bir böbrek satmak istiyor musunuz? Bozulması için böbrekinizi satma şansını mı arıyorsunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, o zaman bugün bize ulaşın, size böbrekleriniz için iyi bir miktar sunacağız. Benim adım Dr. Vincents, UBTH Tıp Merkezinde bir nefrolog. Kliniğimiz böbrek hastalığının tedavisinde uzmanlaşmıştır ve uygun bir donörle böbreklerin satın alınması ve nakli ile ilgileniyoruz. Biz Hindistan, Türkiye, Nijerya, ABD, Malezya bulunmaktadır. Bir böbrek satmak veya satın almakla ilgileniyorsanız, lütfen tereddüt etmeyin
    Bize e-posta ile ulaşın.
    E-posta: drvincentodigie@gmail.com
    Whatsapp: +2349037279893
    Saygılarımla.
    Vincent

    YanıtlaSil
  108. Bir böbrek satın almak istermisiniz yoksa bir böbrek satmak istiyor musunuz? Bozulması için böbrekinizi satma şansını mı arıyorsunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, o zaman bugün bize ulaşın, size böbrekleriniz için iyi bir miktar sunacağız. Benim adım Dr. Vincents, UBTH Tıp Merkezinde bir nefrolog. Kliniğimiz böbrek hastalığının tedavisinde uzmanlaşmıştır ve uygun bir donörle böbreklerin satın alınması ve nakli ile ilgileniyoruz. Biz Hindistan, Türkiye, Nijerya, ABD, Malezya bulunmaktadır. Bir böbrek satmak veya satın almakla ilgileniyorsanız, lütfen tereddüt etmeyin
    Bize e-posta ile ulaşın.
    E-posta: drvincentodigie@gmail.com
    Whatsapp: +2349037279893
    Saygılarımla.
    Vincent

    YanıtlaSil
  109. Bir böbrek satın almak istermisiniz yoksa bir böbrek satmak istiyor musunuz? Bozulması için böbrekinizi satma şansını mı arıyorsunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, o zaman bugün bize ulaşın, size böbrekleriniz için iyi bir miktar sunacağız. Benim adım Dr. Vincents, UBTH Tıp Merkezinde bir nefrolog. Kliniğimiz böbrek hastalığının tedavisinde uzmanlaşmıştır ve uygun bir donörle böbreklerin satın alınması ve nakli ile ilgileniyoruz. Biz Hindistan, Türkiye, Nijerya, ABD, Malezya bulunmaktadır. Bir böbrek satmak veya satın almakla ilgileniyorsanız, lütfen tereddüt etmeyin
    Bize e-posta ile ulaşın.
    E-posta: drvincentodigie@gmail.com
    Whatsapp: +2349037279893
    Saygılarımla.
    Vincent

    YanıtlaSil