Gezgin Anne'ye Sor: Yurtdışına Çıkarken Ebeveynlerden Biri Yanımızda Değilse Ne Olur?

Reşit olmayan bir çocuk veya bebek yurtdışına çıkarken annesi veya babası yanında değilse, sadece ebeveynlerden biri ile yolculuk yapacaksa ne tür izinler almamız gerekir?Bu soru birkaç kez bana sorulunca özetlemek istedim:

 • Noterde çalışan bir arkadaşımızın bu soruya yanıtı şöyle: Reşit olmayan çocuğunuzun yurt dışı çıkışlarında eğer baba sağ ve anneden ayrı ise muvafakatname almak zorundasınız. Çocuğun seyahat etmesine izin verecek çünkü. Aksi takdirde bebeğin veya çocuğun yurt dışına çıkışına izin verilmez. Şayet baba (veya anne) sağ değil ise, velayetin size kaldığını ölüm belgesi ile belgelendirebilirsiniz.
 • Benim durumum: Yurtdışında ikamet ettiğimizden Alaz ile birlikte babası olmadan birçok kez Türkiye'ye gidip geldim. Yanımda muvafakatname yoktu. Hiçbir zaman pasaport kontrol esnasında soran olmadığından sorun yaşamadım. Belki yurtdışında ikamet edenlerden böyle bir belge istenmiyordur.
 • Schengen vizesine başvuran kızkardeşimden: En taze bilgi, geçen ay kızkardeşim bizi ziyaret etmek için Ankara'dan Schengen vizesine başvurdu. Yanında 5 aylık kızını da getireceğinden, ona ayrı pasaport çıkarttığı gibi bir de vizeye başvurdu. Kızkardeşimin eşi onlarla birlikte seyahate çıkmayacaktı. Bu nedenle vize başvuru sırasında bebeğin babasından muvafakatname istediler. Babası noterden bu belgeyi çıkardı ve vize başvurusu esnasında diğer istenilen belgelerle birlikte onu da gönderdiler. Bu belgede, babanın verdiği izinle, kızının anneyle birlikte pasaport çıkarabileceği, vizeye başvurabileceği ve yurtdışına çıkabileceği yazılıymış. Kızkardeşim uçuş günü bu belgeyi de yanına almış; ama yurtdışına çıkarken pasaport kontrolü esnasında belgeyi sormadıklarını söyledi.
Sizin bu konuda deneyimleriniz varsa yorum yazarak bizimle paylaşır mısınız?

---

GÜNCELLEME:
 • Velayeti annede veya babada olan bir çocuğu yurtdışına çıkartmak

Çocuk, annesi ve babası dışında bir kimseyle yurtdışına çıkacaksa anne ve babası tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir. 

Aynı şekilde, ebeveynlerinden biri ile yurtdışına çıkacağı durumda da diğer ebeveyn tarafından imzalanmış, noter onaylı muvafakatname gerekir. 

Şayet ebeveynler ayrı ya da boşanmış ve çocuğu yurtdışına götürecek ebeveyn diğer ebeveyne hiçbir şekilde ulaşamıyor ya da muvafakat alamıyor ise, mahkemeden izin alınabileceği gibi boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkabilir.


***Soru sormadan önce lütfen konu ile ilgili yorumlara gözatın. Sizin durumunuza uygun yanıt verilmiş olabilir. Teşekkürler.

Resim: https://www.flickr.com/photos/adavey/
Ek bilgi : http://www.ingiltereyevize.net/bir-cocugu-yurtdisina-cikartmak/

103 yorum :

 1. Merhaba Gezgin anne:)))

  Bende gezgin bir anne olarak, bu olayları yaşadım. Oğluma ilk pasaportunu çıkartacağımız zaman babası iş amaçlı şehir dışındaydı. Olduğu yerden pasaport çıkartabilmemiz için noterden muvafaktname çıkardı ve postaladı. Emniyetteki memur tabiki belgenin aslını aldı bende fotokopi çektirdim. Dediki fotokopi hiç bir yerde işe yaramaz, her kurum aslını isteyecektir. Zaten vize alırken eşim de yanımızda olduğundan ihtiyacımız kalmadı.


  Bir de pasaport kuyruğuna girdiğimizde oğlumla biz ilk girişi yaptık, eşim arkamızdan geldi. Yani kontrol eden memur babayı yanımızda görmeden geçmemize izin verdi, herhangi bir belge istemedi.

  İyi gezmeler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz ve verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler. Size de iyi gezmeler!
   Deniz

   Sil
 2. Esim ile ayriyiz ve cocuklar dahil herkes ingoliz vatandasi ve su an karimin cocuklarla birlikte ingiltereye kacma riski var nu konuda hangi ilgili makamlara basvurmam lazim veya bensiz cikis yaparlarmi tesekkutler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bu konuyu bir boşanma avukatı ile konuşmanız daha doğru olur. Tecrübelerime göre ben eşim yanımızda olmadan çocuklarla ülke dışına çıkabiliyorum. Boşanma durumunda nasıl olur bir fikrim yok açıkçası. İyi şanslar!

   Sil
 3. merhaba
  burdamısınız

  YanıtlaSil
 4. merhaba,
  10 yaşındaki oğluma pasaport çıkartmak için ayrı olduğumuz babasından izin almamız gerekir mi??
  velayeti bende..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. velayeti sizde ise pasaportu babasından izin almanıza gerek kalmadan çıkarabilirsiniz

   Sil
  2. Bende ayni durumdayim oglumu yanimda goturmek istiyorum.ama oglumun babasi turkiyede ben ikinci evliligimi yaptim.velayeti bende oglumuda yanimda goturucem orada okula falan gidebilirmi.bnm oglum?

   Sil
  3. Velayeti sizde olsa da babasının izni olduğuna dair bir belge yurtdışına çıkarken işinize yarayabilir bence. Elbette okula gidebilir.

   Sil
 5. Eşim ve ben Türk vatandaşıyım kızım alman vatandaşı türkiyeye tatile çıkmak istiyoruz kızıma sadece seyahat pasaportu (reisepass) verdiler. Bu Türkiye'ye giriş çıkış için yeterli mi

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,çocuğumun velayeti bende, yurtdışına gezi amaçlı çıkış için bile baba izin de vermiyor,muvaffakatname de vermiyor..kendisi yabancı uyruklu biriyle evli ve istediği zaman istediği yere gidebiliyor..fakat benim ve çocuğumun özgürlüğü kısıtlanıyor..Bu konuda yeni bir düzenleme olduğunu, muvaffakatnameye gerek olmadığını duydum, doğru mu acaba ?

  YanıtlaSil
 7. Pasaport çıkarttım fakat muvaffakatname olmadan vize başvurusunda bulunamıyorum.. vize alabilmek için başka bir çıkar yol var mıdır acaba ?
  Mahkeme yolu var ama o da masraf ve zaman gerektiren bir konu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzgünüm bu konuda yardımcı olamayacağım. Bir vize şirketi ve avukatla konuşmanızı tavsiye edebilirim ancak. Kolay gelsin.
   Sevgiler!

   Sil
 8. mrb ingiltereye eşim ve ben birde çocuğumuz da çıkacağız muvafakatname istenirmi acaba konsolosluktan bilen varsa cvp ltfn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebeveynlerden her ikisi de gidecekse istenmiyor

   Sil
 9. İyi akşamlar, nisan ayında Almanyaya gideceğiz, ben, eşim ve kızım. Bizimde Muvafakatname çıkartmamız şartmı vize başvurusu için ? İdata yı arayıp sorduk ailece çıkacaksanız gerek yok dedi ama acaba son dakika bir süpriz olurmu diyede korkmuyor değiliz, randevumuz cumartesi günü git gel yapmakta istemiyoruz. Çok teşekkürler şimdiden cevabınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır hiçbir problem yaşamazsınız

   Sil
 10. çocuklarımın pasaportları var almanyaya eşim olmadan çıkış yapmak için izin belgesi gerekiyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşiniz olmayacağı için izin belgesi gerekebilir. Noterden alabilirsiniz bu belgeyi.

   Sil
 11. Benimde bir sorum olacak gezgin anne ben kızım la birlikte kibirisa tatile gitcez Babamız gelmeyi dusunmuyo benim izin kağıdı almam için nereye başvurmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar. ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Notere başvurup bilgi alabilirsiniz. Kıbrıs için hangi şartlar gerekli bilmiyorum...

   Sil
 12. Kızım 12 yaşında Yeşil Pasaportu mevcut. Halası ile birlikte Yurt dışına Haziran ayında 1 hafta çıkacaklar. Hangi belgeyi ve nereden almam gerekli? Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Notere sorabilirsiniz bu belge konusunu. Sevgiler!

   Sil
 13. Merhabalar esim ve kizim gürcü vatandasi ben türk vatandasiyim esim kizimla birlikte kendi ülkesine dönüs yaoarken sikinti cikar mi ve 2 aydirda vizesi gecti cezayi ödemeden kendi ülkesine gecebilir mi

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar esim ve kizim gürcü vatandasi ben türk vatandasiyim esim kizimla birlikte kendi ülkesine dönüs yaoarken sikinti cikar mi ve 2 aydirda vizesi gecti cezayi ödemeden kendi ülkesine gecebilir mi

  YanıtlaSil
 15. merhaba eşim rus vatandaşi ben türk vatandaşiyim 2013 yılında türkiyede evlendik ve hemen eşim ile gittik rusyaya ben rusyada vatandaşlık ve oturma izni alamadım ve geldim türkiyeye ve çoçuğum oldu çoçuğum 2 yaşinda ve rusyada doğdu çoçuğumun paspaortu yok ve türk vatandaşi değil diye düşünüyorum kimliğide yok sadece hastanede doğduğuna dahil belge var ve ben istiyorum eşim ve çoçuğum gelsin türkiyeye sonsuza kadar türkiyede yanımda kalsınlar bunun için bilet ve pasaport için para gönderdim eşim korkuyor bana dediki çoçuğun türkiye gelmesi için izin belgesimi veya bir onaymı gerekli ben bu konuları hayatımda görmedim bilmiyorum ve sadece bilet ve pasapot parası gönderdim bu şekilde çoçuğum ve eşim sıkıntı çekmeden gelebilirlermi türkiyeye ve çoçuğum türk vatandaşi olabilirmi lütfen bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim 2 yıl oldu çoçuğum burnumda tütüyor teşekürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba kardeşim,
   Çocuğunuz Türk Vatandaşlığı'nı doğumla kazanmıştır. ( http://www.nvi.gov.tr/Hizmetler/Vatandaslik,Turk_Vatandaslinin_Dogumla_Kazanilmasi.html ) Eşiniz ve çocuğunuz Türkiye'ye gelince, İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gidip çocuğunuzun T.C. kimliğini çıkartırsınız. Çocuğunuzun "свидетелство рождения"(svidetelstvo rozhdeniya-doğum belgesi) olduğunu varsayıyorum ve bu doğum belgesinde cocuğun baba adı sizin adınız ve soyadı sizin soyadınız yazıyordur. Eşinizin bu belgeyle ЗАГС(ZAGS)Nüfus Müdürlüğü'ne başvurup çocuğunuz için Pasaport(Zagran(Uluslararsı) Pasaport) alabilir. (Düşük bir ihtimal Evlilik Cüzdanınızın aslı ve Rusya'da yapılmış tercümesi talep edilebilir. Yine çok düşük bir ihtimalde olsa Rus pasaport memuru, çocuğun babası olarak sizinde başvuru anında anında hazır olmanızı isteyebilir.) Daha sonra pasaport hazırlanırken eşiniz yine çocuğun doğum belgesi(свидетелство рождения) ile şehir ya da bölge ЗАГС(ZAGS)Nüfus Müdürlüğü'ne gidip bu belgeye Rus makamlarınca "Apostil" uygulamalıdır.(Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir.) Çocuğun pasaportu hazır olunca; eşinizin ve çocuğunuzun pasaportları ve çocuğununuz Apostil uygulanmış doğum belgesiyle brlikte Türkiye'ye giriş yaparlar. Daha sonra Apostil uygulanmış doğum belgesini yeminli tercümana götürüp, bilgilerin ve apostilin tercümesini yaptırınız ve tercümeyi noterden tasdik ettiriniz. Doğum belgesinin Noter tasdikli tercümesi, bu evrakın aslı ve Evlilik Cüzdanı'nız ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gidip çocuğunuzun T.C. kimliğini kısa sürede çıkartabilirsiniz. Ailenizle Türkiye'de yaşamak için yapmanız gereken, T.C. vatandaşı ile evlilikten doğan "AİLE İKAMET İZNİ"ni eşiniz adına temin etmenizdir. Bunun için bulunduğunuz şehirde ki T.C. Göç İdaresi İl Müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şu resmi web sitelerinden de yararlanabilirsiniz. ( http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-iletisim-bilgileri_362_371_5769 ) ( https://e-ikamet.goc.gov.tr/Ikamet/IstenenBelgeler ) ( http://www.goc.gov.tr/Main/ ) Yüce Allah sizleri kavuştursun ve mutluluklar nasip etin. Saygılarımla.

   Sil
 16. Merhaba. 17 yaşındayım bir ay sonra ebeveylerım olmadan kanada'ya gideceğim. Vizelerim herşeyim tamam. Sorum şu vizede zaten muvafakatname istediler, uçuşumda tekrar isterler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İSTEMEZLER PANPA RAHAT OL. ÖNEMLİ OLAN VİZE. ZATEN SADECE VİZE ALIRKEN SORULUYOR. MUVAFFAKATNAME 1 YIL GEÇERLİDİR. EĞER Kİ OLMASAYDI VİZEYİ ALAMAZDIN ZATEN. MANTIK BU.

   Sil
 17. Merhaba. 17 yaşındayım bir ay sonra ebeveylerım olmadan kanada'ya gideceğim. Vizelerim herşeyim tamam. Sorum şu vizede zaten muvafakatname istediler, uçuşumda tekrar isterler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uçak biletini aldığınız şirkete sorarsanız daha doğru yanıt alabilirsiniz.

   Sil
 18. merhabalar.
  oğlum dedesi ve anneannesi ile yurtiçi seyahat edecekler. ancak bilet satan şirket anne ve babanın havaalanına gelip imza atması gerekiyor demiş. bunu yapacağız ama araştırmalarıma göre muvafakatname gerekli olduğunu öğrendim. muvafakatname yurtiçi uçuşlarda da geçerli mi? muvafakatnameyi noterden almak için hem annenin hem babanın olmasımı gerekli. babası notere gelmeden sadece kendim alabilir miyim? lütfen çok acil dönüş yapar mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yurtiçi uçuşlar için muvafakatname gerektiğini bilmiyordum. Bir notere sorarsanız daha çabuk ve doğru yanıt alabilirsiniz.

   Sil
 19. Benim cocugum Türkiye dogumlu lakin esim Fad vatandasi ayrica esimin Turk vatandasligida var ayni sekilde cocugun Fas vadandasligida var yurtdisi cikista mukavemetnameye gerek varmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin durumunuzda olmaması gerek, ben o şekilde tek başıma çıktım yurtdışına hep, fakat tabii uzman da değilim.

   Sil
 20. Merhaba rahatsız ettiğim için özür dilerim ben 14 yaşındayım ve bu ağustosta makedonyaya gitmek istiyorum dedemlerle ve kuzenimle arabayla gidiceğiz ama bana vize zorunlumu ya da ben nasıl gidebilirim makedonyayı görmek çok istiyorum hayallerimden biri benim oraya gitmem için neler lazım ?

  YanıtlaSil
 21. Merhaba. Ben Gurcistan vatandasiyim esim turk vatandasi. Kizim da Turkiyede dogfu ve turk vatandasi oldu. Ben Azerbaycana ve Gurcistana gedecem kizimla. Sorum su: muvafakatname alirken belirtmem lazimmi hangi ulkelere gidib doneceyimi? Azerbaycandan Gurcistana gececem ve orda sinirda gecerli olacakmi bu belge bir de hangi dilde veriliyor?

  YanıtlaSil
 22. Eşim ve kızım yeşil pasaport aldı muvafakatname verdim ben yanlarında olmayacağım acaba havaalanında belge isterlermi

  YanıtlaSil
 23. iyi günler.. yakın bir zamanda yunanistan'ın Samos adasına tatil planım var, fakat noter den muvafakatname almam lazım. bunun ücreti ne kadar ve pahalı ise internet den okuduğum bilgilere göre emniyet den alınabiliyor ücretsiz olarak... bu belge emniyet den nasıl alınabiliyor?

  YanıtlaSil
 24. merhaba, eşim cezayir vatandaşı ve Türkiye'de ikamet ediyor.iki ay sonra bebeğimizle beraber Cezayire tatile gidecek.
  1.cezayir konsolosluğundan sadece bebek için vize mi alınacak şimdi?(evliliği cezayir makamlarına da bildirmedik henüz)

  YanıtlaSil
 25. Merhaba yeni boşandım 4 yaşındaki kızım ın velayeti bende tekrar evlenicem ve Almanyaya yerleşicem kızım olmadan asla gidemem babası da izin vermicektir bu konuda nasıl bi yol alabilirim

  YanıtlaSil
 26. Merhaba yeni boşandım 4 yaşındaki kızım ın velayeti bende tekrar evlenicem ve Almanyaya yerleşicem kızım olmadan asla gidemem babası da izin vermicektir bu konuda nasıl bi yol alabilirim

  YanıtlaSil
 27. Merhaba yeni boşandım 4 yaşındaki kızım ın velayeti bende tekrar evlenicem ve Almanyaya yerleşicem kızım olmadan asla gidemem babası da izin vermicektir bu konuda nasıl bi yol alabilirim

  YanıtlaSil
 28. Merhaba biz eşimle ayrı değiliz.ben çifte vatandasim belcıka. Kızımda ankara da dogdu ama ona da belcıka pasaportu aldık burdan..ikimiZ ailemin yanina tatile gdcgz.babasi ankara da bu sene bizimle gelemiyor.havaalanında polisler sorun yasanır mı?

  YanıtlaSil
 29. İyi günler Biz ailecek Baküye gitmeyi planlıyoruz Ben çifte vatandaşım giderken eşim yanımda olacak ama o erken dönüş yapacak işleri dolayısıyla Ben çocuklarımla yalnız dönücem Bu bir sorun teşkil eder mi başka bir ülke bizden babanın izni olan bir belge isteye bilir mi dönüş için Bizim nikahimiz var çocuklarim eşim Türk vatandaşı Lütfen bir bilgi verir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Salam bir soz sorusum siz azerbaycana gedd bildinizmi men atasindan bir tek vekalat alsam gede bilermiyem

   Sil
 30. Merhabalar. Bir buçuk yaşında bir kızım var. Babası cezaevinde. Bu belge olmadan kanada ya gidebilir miyiz? Bir de vergi borcu olanlar yurt dışına çıkamıyorlar mi?

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar. Bir buçuk yaşında bir kızım var. Babası cezaevinde. Bu belge olmadan kanada ya gidebilir miyiz? Bir de vergi borcu olanlar yurt dışına çıkamıyorlar mi?

  YanıtlaSil
 32. Merhaba ben amerikadayim. Esim ve cocuklarim Turkiyede. Esim ve cocuklar abd'ye gelmek istiyor. O yuzden yurtdisina cikarken muvafaktname gerekiyor mu? Gerekiyorsa konsolosluklardan bu belgeyi alabilir miyim?

  YanıtlaSil
 33. Merhaba yegenim benimle londraya geldi muhafakatname almistik sindi donuyoruz ama ben muhafakatname yi evde unuttum turkiye ye giriste bir sorun cikarmi? Tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 34. Ben Azerbeycan vatandaşı oglum 2 aylık bebek turk vatandaşı babası da türk onun ızın belgesi olmadan Azerbeycana götüre bılırmıyım

  YanıtlaSil
 35. Merhaba avusturyada yasiyorum 6aylik bir bebegim var esimle evliyiz ama ayri yasiyoruz henuz bosanmadik kizimin pasaportu icin imza vermiyor bu vizesinde sorun olur mu ve baska pasaportu cikarmanin hic bir yolu yokmu yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler.

  YanıtlaSil
 36. Merhabalar
  Bosanmamiza ragmen vekalet davasi yeni acildi cocuklarimda 2yildir benimle yasiyor ama ben 2haftaligina tr ye izne cocuklarim.ile.gitmek istiyorum. Karsi taraf ugrasamam diyip.veya musait degilim.diyerek kesip atarken benim yapmam gerekenler nelerdir. Bir bilgisi olan arkadaslae yardim edebilir mi

  YanıtlaSil
 37. Merhaba benim de bir sorum olacak eşimin ilk evliliğinden bir çocuğu var velayeti eşimde biz ikimizde çift vatandasiz ama çocuğu da yapmak istiyoruz ne yapmaliyiz

  YanıtlaSil
 38. Iyi gunler ben bebekle yur disina cikacam bir tek vekalat yetermi babadan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pasaport da gerekli;
   https://epasaport.egm.gov.tr/

   Sil
 39. kardeşim avusturya vatandaşı ile evlendi ve bi çocukları oldu temmuz ayında izne geldiler bi sebeple polislik olup kardeşim polis eşliğinde evden ayrıldı kendi belgelerini tamamladıktan sonra türkiyeye dönecek çocuğuda onun yanında kalması gereken bir sebeple polislik oldular bebeğin sadece pasaportu var kardeşim belgelerini tamamladıktan sonra dönerken bebeğe herhangi bi belge alması gerekli mi yoksa direk seyahat edebilir mibebek acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
 40. kardeşim avusturya vatandaşı ile evlendi ve bi çocukları oldu temmuz ayında izne geldiler bi sebeple polislik olup kardeşim polis eşliğinde evden ayrıldı kendi belgelerini tamamladıktan sonra türkiyeye dönecek çocuğuda onun yanında kalması gereken bir sebeple polislik oldular bebeğin sadece pasaportu var kardeşim belgelerini tamamladıktan sonra dönerken bebeğe herhangi bi belge alması gerekli mi yoksa direk seyahat edebilir mibebek acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
 41. merhaba 2 ay önce bi tanıdığımla gürcistana seyahet ettim anne ve babadan noterden vekaletname aldık annem ve babam boşanma aylarındalar bidaha gürcistana gitmek istiyorum ama bu sefer farklı kişi sadece annem vekalet vermesi yeterli olur mu ?

  YanıtlaSil
 42. Meraba gezgin anne size bir sorum olucak.benim iki oglum var biri iki yaş dokuz aylık türkiye dogumlu ama azerbaycan vatandaşı kendisi,oturma izni benim eski pasapoftum üzerine yapıştırarak almıştım.az.pasaportu herşeyi var.bir oglum bir yaş üç aylık oda türkiyede doguldu ama oturma izni verilmedi,anne babası azerbeycan vatandaşı oldugumuz için yabancı uyruklu sayılıyomuş azerbaycan dogum belgesi,az kimligi,az.pasaportu gerekiyo.şimdi elimde az.dogum belgesi var.bide buranın hastane çıkışı kaymakamlıktan dogum hakkında belgesi var,ben annesi olarak babasının izin kagıdı olmadan azerbaycana çıkış yapabilirmiyim çocuklarımla.bir sorun olurmu sınırda elimdeki belgeler yeterlimidir
  .acil cevaplaya bilirmisin gezgin anne?

  YanıtlaSil
 43. merhaba ben K.K.T.C'e gidicektim 17 yaşındayım herhangi bir belgeye ihtiyacım varmı

  YanıtlaSil
 44. bu belge süresiz bir izin mi veriyor yoksa örnegin verecegimiz bir takvim aralıgına göre mi muvafakname çıkıyor.Bilgi vermenizi rica ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süresi 6 ay diye biliyorum. Seyahat tarihinizi kapsamalı.

   Sil
 45. Merhaba eşimle boşanmadık ama ayrıyz bi kaç zamandır..oğlumla birlikte belçikaya çıkabilrmiyim vekaletsiZ ikimizde çifte varandaşız ..bidaki ay için düşünüyrm acelede cvp beklyrm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boşanma halimde: Reşit olmayan çocuklarınız için eşinizden muvafakatname almanız gerekir.

   Boşanma yoksa, pasaportları ve çifte vatandaşlıklarını gösteren belgeyle yurtdışına çıkabilirsiniz. Biz hiç bir sorun yaşamadık şimdiye dek.

   Sil
 46. Slm ben almanyada oturuyorum eşim türkiyede almanyaya gelmeliler olnarin pasaportları yok yeni başvuracaklar bunun için eşimin başvurusu yetiyormu yoksa babadanda vekaletname isterlermi şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pasaport başvurusu için gerekli belgeleri buradan bulabilirsiniz:
   https://epasaport.egm.gov.tr/

   Sil
 47. Ha ben çocukları yazmamışım iki tanede çocuğum var teşekkurler

  YanıtlaSil
 48. iyi akşamlar benim eşim gürcü vatandaşı türkiyede oturma izni ile ikamet ediyor 4 aylık bir çocuğumuz var işim dolayısıyla ben izin alamıyorum eşimi çocuğumuzla beraber gürcistana göndermek istiyorum tatil için. edindiğim bilgileere göre ben vekalet vermeden çocuğu götüremiyormuş bunun için hangi makamdan hangi belgeyi almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Vekalet için notere başvurmanız gerekiyor. Pasaport için de emniyete başvurun.
   https://epasaport.egm.gov.tr/

   Sil
 49. gürcistan pasaport istemiyor yinede başvurmam gerekiyor mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerekmiyor diye bir yazı okudum; sadece Türkiye - Gürcistan arası için geçerli :
   http://www.mfa.gov.tr/gurcistan_a-seyahat-edecek-vatandaslarimiz-icin-seyahat-duyurusu.tr.mfa

   Pasaport başvurusuna gerek yok, nufüs cüzdanı yeterli.

   Sil
 50. Single mother durumunda kapida vize alacaksak sorun çıkıyor mu ? Kizim 13 yaşında. Tayland kapi vizesi alacagiz,pasaport ta hic sorun çıkmadı fakat vizede muvaffakname sorunu cikar mi merak ediyorum.benim soyadimi taşıyor.Simdiden Teşekkürler

  YanıtlaSil
 51. Merhaba oglumla Sirbistan a gidicez vize istemiyor babamizda oraya gelecek sorum şu muvafakatname 6 ay mi gecerli birde gidilecek ülkenin diline tercüme ettirip onaylattirmam gerekli onay gerekiyor ise tekrar babanın imzası lazım olur mu ? Teşekküler

  YanıtlaSil
 52. Merhabalar eşimden ayrıldım oğlumla gezi amaçlı Amerika'ya gitmek istiyorum vekaletname bende oğlumun . Buna rağmen muvakatname almam gerekiyor mu noterden .

  YanıtlaSil
 53. Merhabalar aslında mağduriyet benim ortağın kendisi sosyal medya ile pek haşır neşir olmadığından ve artık bu işlerle uğraşmaktan yorulup sanırım tamamen teslim olmuş durumda taki 7 aralık gününe kadar ,konuya gelince ,ortağımn 2012 haziran ayında eşinden boşandı çocuğun velayetinide anneye verdiler çocukta şu an 7 yaşında annede çocuğu göstermemek için elinden geleni yaptı ama nafaka almayı ve zamanında yatmayan nafakaları kanuni yoldan istemesininde bildi ve aldıda ama ortağım ne yaptıysa çocuğu göremedi buda yetmezmiş gibi daaha önce kıbrısta 10 yıl ikamet eden anne tekrar çocuğuda alarak kıbrısa taşındı nasıl yaptıysa nasıl becerdiyse artık ve babadan muvafakatname falan alınadan 3 yıldır kıbrısta yaşıyor ve hiç bir şekilde kendisine ve çocuğa ulaşmak mümkün değil zaten ortağımın teslim olması da bu yüzden, kadınlara tanınan inanılmaz haklar ve insanı çileden çıkartan bi dünya prosedür vekalet annenin elindeyse babayı resmen süründürüyor neyse 7 aralık günü nasıl olduysa babaya çocuğunun anneannesi ile yaşadığımız ilçede minibüs durağında olduğunu söylüyorlar ortakda çocuğunu öpüp koklamak ona doyasıya sarılmak için ışık hızı misali minibüs garajına gidiyor minibnüsün içinde çocuğunu görüp ellerini açıp kızım diye sesleniyor ama çocuk sanki bir yabancı görmüş gibi kızım ben baban falan diyor yine ses seda yok kızı anneannesine kaçıyor benim ortak orada eski kayınvalidesine de verip veriştiriyor ve minibüsü ilin girişinde polise şikayet ediyor çocuğumu kaçırıyorlar diye,İL de bi karakola gittik o arada da izmirde imiş annesi oda geldi ama sonuç yine olumsuz hem suçlular hem güçlüler ne çocuğu gösterdiler nede konuşmaya yanaştılar ve artı bunlar benimde akrabam .sonra ne yapabilir diye araştırdık ben ortağa olum senın avukat yokmu falan dedim aramış ama oda pek oralı olmamış anlatışına göre ,gittik savcılığa oda bi avukat bulacaksınız demiş hatta şu anda sen suçlusun demiş :( ben anlayamadım nasıl iştir bu iş ,şimdi anne elinde muvafakatname olmadan bu çocuğu KIBRISA nasıl çıkartabiliyor ? çocuğu göstermemekle suç işlemiyormu ?ben anlayamadım bu durumda olan tüm Anne ve babalara ALLAH ım sabır versin inanın ki çok zor aslında çocuğu cezalandırıyorlar ebebeynler ama farkında değiller

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzüldüm. Umarım ileride daha uygun barışçıl bir yol izlenir. En önemlisi çocuk için anlaşma sağlanmalı.

   Sil
 54. Arkadaşlar bu muvafakatneminin tam olarak süresi nedir? her vizede bi de buna mı para vermemiz gerekiyor ya??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süresi 6 ay diye biliyorum. Seyahat tarihinizi kapsamalı.

   Sil
 55. Merhabalar. 2 yaşında bir kızım var. Kanadaya kız kardeşimin yanına gitmek istiyoruz. Fakat babası hükümlü ve açık cezaevinden kaçtı. Kaçak durumda. Yani muvaffakiyet isteyecek bir muhatap yok. Nasıl halledebilirim bu durumu. Boşanmış değiliz hala yasal anlamda evliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Durumunuz biraz karışık. Şayet ebeveynler ayrı ya da boşanmış ve çocuğu yurtdışına götürecek ebeveyn diğer ebeveyne hiçbir şekilde ulaşamıyor ya da muvafakat alamıyor ise, mahkemeden izin alınabileceği gibi boşanan ebeveynler arasında çocukla ilgili anlaşma protokolü varsa, diğer ebeveynin muvafakati olmadan çocuğun velayetine sahip ebeveyn ile 28 gün süreyle yurtdışına çıkabilir.

   Sil
 56. Babadan ayriyim 2. Evliliğimi yaptim babadan muvakatname aldım yurtdışında yaşamak için şimdi ise babası tehdit ediyor dilekçe yazarım diyor yurtdışına goturemezsin diye böyle durumda ne yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
 57. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anneleriyle gidebilirler bence. Ben babaları olmadan çocuklarla yurtdışına çıkabiliyorum.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 58. Meraba lutfen bilen cvplasin.ben birazdan esim ve cocugumla kibrisa gidecm.ama donuste esim turkiyeye donmicek.biz havaalanindayken esim bizi ugurlicak .o an yine bi belgeye gerek var mi orda imza atmasi yeterli mi?

  YanıtlaSil
 59. Merhaba Ben Almanya'da yaşıyorum, Oğlum 12 yaşında Alman vatandaşı ve Türkiye'de okula gidiyor. İkisinide buraya getirmek istiyorum 2 hafta için. Kayınvalide yeşil pasaport sahibi.Herhangi bir evrak gerekli mi ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. OHAL durumu devam ediyor. Buna göre kayınvalideniz evraklarını tamamlamalı. Oğlunuz için belge gerekip gerekmediğini havayolu şirketine sorabilirsiniz.

   Sil
 60. mrb.ben kıbrısta calısıyorum esşım ve cocuklarım turkıyede yanıma tatıle gelmek ıcın herhangı bır belge ıstenıyormu.

  YanıtlaSil
 61. Merhaba ben abimle birlikte Makedonya ya gidecegim. Bunun icin muvafakatname almam gerekir mi veya yazili bir kağıt?

  YanıtlaSil
 62. Merhaba...ben kızım çifte vatandaş..hem Türk watandaşı hem Rus vatandaşı...yanlız kızım annesiyle birlikte mart ayında Rusya'ya tatili gidecek..yani kızımdan yine isterlermi muvakatname belgesi...çift vatandaşlardan istemiyormu yani

  YanıtlaSil
 63. şey merhaba ben 12 yaşınndayım annem ve babam ayrı değil ilk lez yurt dışına çıkarken yanımda sadece babam olsa yetermi

  YanıtlaSil
 64. Bentür türvatandaşıyım çocuklarımda türkvatadaşı eşim gürcü vatandaşı eşim gürcistanda bençocularımlagür cistanagidebilirmi yim bilgisiolanbanayardımetsin

  YanıtlaSil
 65. Bentür türvatandaşıyım çocuklarımda türkvatadaşı eşim gürcü vatandaşı eşim gürcistanda bençocularımlagür cistanagidebilirmi yim bilgisiolanbanayardımetsin

  YanıtlaSil
 66. iyi günler ben 18 yaşıma girmeme 6 ay kaldı kuzey kıbrısa çıkarken muvafakatname almam gerkirmi?

  YanıtlaSil
 67. Eşimle evliyim ayrılık yok fakat eşim Ukrayna vatandaşı ama Türkiye'de oturma izninde var eşim le 3 aylık bebeğim yurt dışına çıkabilirmi veya hangi evraklar lazım

  YanıtlaSil
 68. Merhaba Ben 17 yaşındayım.Bir arkadaşım la birlikte Dubaiye gitmek.istiyoruz ancak benim annem ve babam ayrı velayetim annemde ama ben suanda babamla birlikte yasiyorum.Annem ise baska sehirde ben vize ve passaport islerini babamla halletsem olurmu? Velayet annemde ama babamla gitsem halledilir mi acaba?Annem baska sehirden nasıl muvafakatname alacakki

  YanıtlaSil
 69. Merhaba bir sorum olcak. Ben her sene mecburiyetten Fransaya gidiyorum yaza dogumum olcak ve seneye bebegimle gitmek istiyorum ona da mecbur pasaport cikarmak zorundamiyim yoksa sadece esimden muvafakatname yeterli mi ?

  YanıtlaSil
 70. merhaba..

  biz urtdisinda yasiyoruz vatandasligimiz yok fakat oturum iznimiz var. tr de dogum yapacagim donuste esim olmadan donecegim.. bunun icin bu belge gerekli mi? gerekliyse babanin imzasi mi gerekiyor yani baba mi almali bu belgeyi yoksa anne mi?

  YanıtlaSil
 71. merhaba eşim Kırgızistan vatandaşı ve bir oğlumuz var 7 aylık Kırgızistana gidecegiz ve oglumuz 2 3 ay orda kalacak biz dönecegiz oglum annane ve dedesiyle gelecek sınır kapısında bir sorun olurmu acaba yada yapmamız gereken birsey varmı

  YanıtlaSil
 72. Merhabalar ben 3 yila yakin bir suredir kanadada yasiyorum. Esim iki oglumla beraber.aralik ayinda ucbucuk ayligina turkiyeye tatil icin geldim cocuklarimla.16 martta kanadaya yasadigim yere yani esimin yanina dommek uzere istanbul airporta gittim.fakat alti yasindaki oglumun pasaport tarihi eylul ayinda dolmus.aslinda biliyordum ve bunkonu ile ilgili bilgi almak uzere kanada kons.gittim.fakat bizim orada oturma kartlarimiz oldugunu..oturum izni oldugunu pasaportu degistirmeme gerek olmadigini soylediler:((ve sikintili gunlerim bir calisanin vermis oldugu yamlis bilgi neticesinde baalamis oldu.havaalanindan cikisim yapilmadi.2.5 yasindaki oglum kanada vatandasi.biz orda oturuyoruz
  Esim orada fakat pasaport polisi cikarmadi.biletim yandi.ve geri dondum.esimin oglum icin muvaffakatname gondermesi gerekiyormus. Fakat bizim yasadigimiz eyalette konsolosluk yok:((vancouver e gitmesi gerekiyormus esimin.orasida ucakla 4 saat sanirim.ayrica bilet ucreti 1000 dolar civari.bir suru zaman ve para kaybi.
  .noter onayi kabul edilmiyormu.bilet zaten yeniden alinacak
  Turk parasiyla zaten 15 milyr zararimiz var.kimse havayolu sirketi yardimci olmadi.bunun baska yolu yokmudur.illaki bu muvaffakatname konsolosluk onayli olup oradanmi gonderilecek.cok zor durumdayim evime donemiyorum

  YanıtlaSil