Terkedilmesi Gereken Seyahat Alışkanlıkları

Hepimizin seyahat ederken beğenmediğimiz bazı alışkanlıklarımız vardır. Bir sonrakinde bir daha asla bunu yapmayacağım deriz, daha bilinçli olacağız deriz.

Artık sırf seyahat etmek de yeterli değil, "sağduyulu seyahat etmek" önem kazanıyor. Bazı alışkanlıklarımızı değiştirmenin sadece biz seyahat edenlere değil, gideceğimiz yerdeki insanlara, çevreye, doğaya da faydası dokunuyor, dokunmalı.

Daha sağduyulu olmak için seyahatlerimizde neleri değiştirebiliriz?

Nice'de küçük bir aile işletmesi büfede krep
Uluslararası zincir restoranlar ve kafelerden uzak durun
Küçük, yerli ürünleri kullanan ve harcadığınız paranın o bölgede kalmasını sağlayan işletmelerde yiyin, için. Starbucks ve MacDonalds gibi yerleri görünce kaçın.

Sokak pazarlarından alışveriş yapın
İçinize sinerse, sokaklara, meydanlara kurulan marketlerden ihtiyacınızı alın. Oranın sakinleri bir tezgahın önünde sıra oluşturuyorsa mutlaka orayı deneyin. Belki bir çeşit ekmek, belki bir buket lavanta satın alırsınız?

Nice Market
Görülecek yerden bir diğerine koşturmayın
Yapılacak, görülecek listesine bir tık atmak için müzeden müzeye koşturmayın. Yavaş yavaş, içinize sindire sindire gezin. Ağırdan almak, o gökyüzü altında kaliteli vakit geçirmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Çocukla gezmenin en avantajlı yanı da bu, mecburen yavaşlıyorsun.

Oraya gittim, bitti demeyin (kabul etmeliyim ki bazen diyorum; dünyada çok görülecek yer var ama!)
Bir ülkeyi keşfetmek ve öğrenmek, coğrafyasını, insanlarını, kültürünü, yemeklerini, falanı filanı asla bitmez. Her zaman araştırılacak ve denenecek birşeyler daha mutlaka vardır. Aynı yere ikinci kez gitmekten çekinmeyin.

Gidilen yerin ana dilinde birkaç kelime öğrenin
Doğru teleffuz edemeseniz de en azından "merhaba" veya "teşekkürler" demeyi öğrenin. Dil konusunda becerim yok demeyin, biraz çabalayıp birkaç yabancı kelime öğrenmek seyahat sırasında birçok kapıyı size açacaktır.

Poole, Dorset
Plaj haricinde mayoyla gezmeyin
En özgürlükçü toplumlarda bile mayo plajda kalmalı. Marketten dondurma satın almak için dahi üzerinize birşey giyin. Tutucu ülkelerde, deniz kıyısındaki tatil yerlerinde bikini ve mayo ile gezmek tolere edilebilir olsa da ziyaret ettiğiniz ülkenin geleneklerine saygı duyup, uymaya çalışın.

Gözünüzle bakmayı unutmayın
Fotoğraf makinesi ve kamerayı bir kenara koyup manzaraya kendi gözlerinizle bakmayı ihmal etmeyin. Kameranın bulunduğunuz yer ile sizin aranıza girmesine müsaade etmeyin. Her seyahatte daha az sayıda, daha kaliteli fotoğraf çekmeyi hedefleyin. Japon turistler gibi olmayın kısacası.

Tatil köyünden ayrılmamazlık etmeyin
Tüm tatili otelin barında, havuzunda, plajında geçirmek yerine dışarıdaki gerçek dünyaya bir adım atın. Yeni, bilmediğiniz bir ülkede veya şehirdesiniz. Biraz keşfe çıkın. Muhabbeti geçince ne anlatacaksınız yoksa?

Hediyelik eşya meraklısı, Assos'ta
Havaalanında hediyelik eşya avına çıkmayın
Son dakikada konu komşuya magnet alacağım diye yolculuğa stres katmayın. Gezdiğiniz yerlerde bölge halkının yaptığı el işlerinden hediyeler alın.

Sağduyulu ve bilinçli bir seyahat için daha çok bilgiyi şu linkte bulabilirsiniz; Responsible Travel

1 yorum :